Technik SPEDYtor


 

Informacje ogólne o profilu

Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik spedytor jest przygotowanie absolwentów do wykonywania zadań zawodowych w zakresie organizacji transportu i spedycji.

Technik spedytor należy do zawodów usługowych. W procesie kształcenia zwraca się uwagę na istotne dla przyszłego spedytora postawy i cechy, w szczególności takie jak: komunikatywność, rzetelność, odpowiedzialność, dokładność, systematyczność w pracy. Ważną cechą spedytora jest odpowiednia prezencja oraz potrzeba ciągłego aktualizowania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności.

Technik spedytor uczestniczy w procesie transportowo-spedycyjnym we wszystkich jego etapach, z zastosowaniem różnorodnych środków transportu. W procesie transportowo-spedycyjnym stosuje się różne technologie i algorytmy, związane w szczególności z przemieszczaniem przesyłek i z organizacją usług spedycyjnych (organizacja i planowanie przewozów różnych ładunków i różnymi środkami transportowymi, obsługa spedycyjna).

    Zakres zadań zawodowych technika spedytora będzie odmienny w dużych przedsiębiorstwach spedycyjnych i w małych zakładach transportowych. Wspólną ich cechą jest znajomość podstaw teoretycznych oraz praktycznych zasad nowoczesnej spedycji.

    Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik spedytor jest gotowy do wykonania następujących zadań zawodowych: określanie zadań transportowo-spedycyjnych, organizowanie spedycji ładunków i wykonywanie czynności dodatkowych, organizowanie i obsługa przewozów kontenerowych, obsługiwanie portów morskich i rzecznych, terminali samochodowych, kolejowych i lotniczych, obsługiwanie statków w portach morskich i rzecznych, organizowanie i obsługa przewozów scentralizowanych, organizowanie ładunków ponadgabarytowych i niebezpiecznych, organizowanie przewozów wagonowych i całopociągowych, kształtowanie cen za usługi spedycyjne, prowadzenie rozliczeń i rachunków ze spedytorami, klientami krajowymi i zagranicznymi,  prowadzenie rozliczeń z urzędami celnymi, przygotowywanie ładunków do wykonania odpraw celnych sanitarnych i fitosanitarnych, przygotowywanie dokumentów celnych, organizowanie i przygotowywanie zaopatrzenia, magazynowania, transportu, spedycji oraz sprzedaży produktów i usług, kontrolowanie przebiegu ładunków, przygotowywanie dokumentów związanych z ubezpieczeniem krajowym i zagranicznym, rozpatrywanie reklamacji zgodnie z procedurami, prowadzenie działalności marketingowej na rynku usług transportowo-spedycyjnych.

Po ukończeniu szkoły  i pomyślnym zdaniu jednego  egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe a mianowicie:
K1 - Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów
zdobędziesz tytuł Technika Spedytora.

    Technicy spedytorzy mogą być zatrudniani w przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych, agencjach obsługi portów morskich i lotniczych oraz w przedsiębiorstwach transportu kolejowego.