Koło   S I M P

Stowarzyszenie Inżynierów, Techników, Mechaników Polskich
jest organizacją twórczą o charakterze naukowo-technicznym, zrzeszającą inżynierów
i techników mechaników wszystkich specjalności oraz zawodów pokrewnych.
 

Prezes - Krzysztof Anklewicz   V-ce Prezes -Zenon Andrzej Dzięgielewski   Skarbnik - Jarosław Natanek

SIMP Oddział Wałbrzych  |  Statut SIMP  |  Zasady etyki członków SIMP

 

 

 

27.04.2016

Sukces naszych "Mechaników"

   

Najzdolniejsi uczniowie technikum (technik mechanik) i zasadniczej szkoły zawodowej (operator obrabiarek skrawających) 5 kwietnia rywalizowali w pierwszej edycji konkursu „TOP Mechanik-Operator”.

Jego organizatorem byli  Fundacja ALAE-Skrzydła Rozwoju ze Świebodzic i Zespół Szkół Nr 5 w Wałbrzychu.

Konkurs był zorganizowany oddzielnie dla każdego typu szkół: technikum (klasa I – poziom T1; klasy II-IV – poziom T2) i zasadniczej szkoły zawodowej (klasa I – poziom Z1, klasy II-III – poziom Z2). W konkursie wzięło udział 24 uczniów ze szkół z Wałbrzycha, Świdnicy, Bielawy, Dzierżoniowa i Kamiennej Góry. Uprzednio szkoły w pierwszym etapie konkursu wyłoniły 2-osobowe drużyny, które wykonywały podczas finału jedno zadanie mające charakter praktyczny

Zwycięskie NASZE drużyny:

- poziom T1 /kl. I Technikum

II miejsce - Dobrowolski Jakub i Spisak Michał

- poziom T2 /klasy II -IV Technikum/

II miejsce - Socha Patryk i Michałowski Maciej

- poziom Z2 /klasy II - III Zasadniczej Szkoły Zawodowej/

I miejsce - Zieliński Rafał i Zięba Szymon

 

Uroczystość wręczenia dyplomów oraz nagród odbyła się 13 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Nr 5
w Wałbrzychu

 

 

 

 

 

11.04.2016

Uczniowie  Staatliche Berufsschule z Bad Kissingen  w Mechaniku

   

 W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej (dofinansowanej  przez PWNM) od 2 do 9 kwietnia w naszej szkole gościło 12 uczniów wraz z opiekunami z Staatliche Berufsschule z Bad Kissingen.

       Razem ze swoimi kolegami z Mechanika  uczniowie z Niemiec mieli możliwość poznania systemu kształcenia w naszej szkole, kultury i historii Dolnego Śląska. Program pobytu dopełniły 3 dniowe praktyki zawodowe, które odbyły się dzięki uprzejmości Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego w obszarze mechaniki samochodowej i CNC. Wspólne praktyki w CKZ dały możliwość poznania przez uczniów z Niemiec sposobów i metod zdobywania praktycznej wiedzy ich kolegów z Mechanika. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycieli CKZ – Sławomira Józwickiego, Klaudiusza Koźlika oraz Andrzeja Godynia.

      W programie pobytu znalazło się również zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Wieży Ratuszowej oraz Jaskini Nietoperzy. W Krzyżowej odbyły się warsztaty językowe, które umożliwiły lepsze poznanie się uczniów
i przełamały barierę językową. Uczniowie poznali historię rodziny von Moltke.  Wyjazd do Książa wraz z  polsko -niemiecką lekcją zamkowa powiązany był z wyjazdem do Osówki i zwiedzaniem sztolni. Całość zwieńczył wyjazd do Gross Rosen.

       Rok 2016 jest dla PNWM czasem wyjątkowym, ponieważ obchodzi ćwierćwiecze swojego powstania. Z tej okazji, od 1 marca do 30 czerwca 2016 roku w Polsce i Niemczech, odbywa się kampania pod nazwą #2gether4more skierowana do uczestników polsko-niemieckich spotkań młodzieży. W  związku z tym  również ZSM postanowił wsiąść udział w tej akcji. Razem z uczniami z Niemiec udało się nam posprzątać cmentarz przy Kościele Pokoju.

       Cały program zwieńczony został wyjazdem do Wrocławia. Swoją wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od wjazdu na Sky Tower. Widok zapierał dech w piersi.

 

 

 

 

 

8.04.2016

Zawodowcy w Bolonii

   

Rozpoczęliśmy miesięczne praktyki w Bolonii. Na miejsce zajechaliśmy w niedzielę (3.04), po zakwaterowaniu w campusie "Camplus Bononia" zwiedzaliśmy miasto i zjedliśmy powitalną kolację.

        Na drugi dzień odbyła się gra po mieście - otrzymaliśmy różne zadania, które miały nam pomóc w poznaniu centrum Bolonii i najciekawszych jego miejsc. Wtorek to już dla wielu z nas był pierwszym dniem pracy, do której udaliśmy się pod opieką przedstawicieli YouNetu. Niektórzy z nas zdążyli jeszcze zwiedzić malowniczo położone sanktuarium San Luca na obrzeżach miasta, do którego prowadzi ponad 600 schodów   Włoska piekna pogoda dopisuje. Pozdrawiamy 

 

 

 

 

 

 

 

4.04.2016

MOTOR SHOW – POZNAŃ 2016

   

     Po raz kolejny grupa 44 naszych uczniów wzięła udział w Targach Motoryzacyjnych Motor Show w Poznaniu. Uczniowie odwiedzili targi 01.04 2016 i nie był to Pryma Aprilis. Zwiedziliśmy cztery salony tematyczne (samochodowy, motocyklowy, caravaning, truck) na stoiskach 120 wystawców. Mogliśmy jako pierwsi oglądali europejską  premierę Hyundai Elantra.
   Jest to czwarta pod względem wielkości impreza motoryzacyjna w Europie. Stanowi  świetną okazję, by przyjrzeć się nowościom na rynku. Nasi uczniowie -miłośnicy samochodów z pewnością nie wyszli zawiedzeni. Podczas wystawy oglądać można samochody wszystkich ważnych producentów, a swoje stoiska mają tu także producenci pojazdów z najwyższej półki, jak Rolls-Royce. Coś dla siebie znaleźli tu również miłośnicy motocykli i tuningu. Wiele wykładów i konkursów wzbogaciło wiedze naszych uczniów. I jak zawsze nie wrócili z pustymi rękami, lecz przywieźli pamiątki w postaci gadżetów, prospektów, katalogów,  czasopism itp.

 

 

 

 

 

23.03.2016

Współpraca w ramach KLASTRA  EDUKACYJNEGO już wkrótce ?!

   

    15 marca 2016 roku świdnicki „Mechanik” uczestniczył na Politechnice Wrocławskiej w spotkaniu w ramach Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU-Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

      Celem spotkania było omówienie współpracy między Wałbrzyską Specjalną Strefą EkonomicznąINVEST-PARK Sp. z o.o., Politechniką Wrocławską, pracodawcami i szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe w zakresie:

  • budowania motywacji do kształcenia zawodowego wśród uczniów gimnazjów

  • aktywizowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych do pogłębiania wiedzy technicznej,

  • otwierania perspektyw dalszego kształcenia na poziomie wyższym,

  • zwiększenia aktywności i motywacji do nauki.

      Pracodawców reprezentowała firma Daicel Safety Systems Europe Sp. z o. o. w Żarowie.

 

Projekt współpracy zakłada następujące działania:

  • zajęcia w ramach „Akademii technicznej dla gimnazjalistów” organizowane przez Politechnikę Wrocławską i szkoły techniczne,

  • zajęcia tematyczne na Politechnice Wrocławskiej dla uczniów szkół technicznych,

  • tworzenie klas patronackich: szkoła techniczna + przemysł, przy wsparciu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,

  • zajęcia  na Politechnice Wrocławskiej dla uczniów szkół technicznych, w ramach kół naukowych we współpracy z przedsiębiorstwami,

  • targi edukacyjne, wizyty studyjne w przedsiębiorstwach.

 

 

 

 

 

21.03.2016

Nowi partnerzy zagraniczni Świdnickiego „Mechanika”

   

10 i 11 marca 2016 roku  Świdnicki „Mechanik” uczestniczył w wizycie studyjnej w Niemczech – w Karl-Heine-Schule Berufliches Schulzentrum der Stadt Leipzig oraz w Beruflichen Schulzentrums für Technik „August Horch“ Zwickau.

      Są to nowi partnerzy szkoły w branży samochodowej. Spotkanie dotyczyło organizacji współpracy międzynarodowej w ramach  „Polsko – Niemieckiego Konsorcjum Praktyk Zawodowych”  i programu Erasmus+. W styczniu szkoły z Lipska i Zwickau oraz ZSM podpisały list intencyjny oraz porozumienie o współpracy w ramach kształcenia zawodowego. Pierwsza wymiana młodzieży została zaplanowana na styczeń i marzec  2017 roku. Oprócz praktyk zawodowych w nowoczesnych firmach samochodowych współpraca obejmuje poznanie regionu Saksonii oraz niepowtarzalne wycieczki do miejsc związanych z nowoczesną i dawną motoryzacją: do zakładów BMW, w których na  żywo można zobaczyć proces produkcji samochodów tej popularnej marki oraz do muzeum techniki Augusta Horcha, pioniera automobilizmu i założyciela przedsiębiorstw samochodowych Horch i Audi, w którym można zobaczyć przepiękne modele starych samochodów.

 

 

 

 

 

17.03.2016

POWITANIE WIOSNY W MECHANIKU  czyli 13 FESTIWAL  NAUKI

   

 

 

 

Kolejny Festiwal już za nami! Jego 13 edycja odbyła się dzisiaj w murach naszej szkoły. W części oficjalnej rozpoczynającej Festiwal głos zabrali  znamienici goście przybyli na imprezę: pani Prezydent Miasta Świdnica Beata Moskal-Słaniewska oraz pan starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Głos zabrał również dyrektor szkoły pan Krzysztof Anklewicz, który ogłosił otwarcie Festiwalu.

Wykład inauguracyjny „Minerały droższe od złota” wygłosił profesor zwyczajny doktor habilitowany Janusz Janeczek z Katedry Geochemii, Mineralogii i Pentrografii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pan profesor mówił niezwykle ciekawie o pierwiastku takim jak bastetyt, niezwykle cennym, trudno dostępnym i strategicznym oraz o innych rzeczywiście cenniejszych od złota.

Kolejnym niezwykły wykładem, na którym można było zobaczyć i dotknąć różne formy minerałów zawierających złoto(!) wygłosił doktor inżynier  Paweł Zagożdżon z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Tematem wykładu były „ Kopalnie złota od starożytnego Egiptu do współczesności”.

Pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych, mgr inżynier Tadeusz Kandesef i mgr inżynier Tomasz Mazur , zaprezentowali swój wykład pt.:”Z wykrywaczem historii w Górach Stołowych,” w którym opowiedzieli fascynującą historię z czasów II wojny światowej, a której początkiem było znalezienie w Górach Stołowych maleńkiej części od silnika samolotu typu Messerschmidt…Słuchacze dowiedzieli się również, że tajemnicze obiekty widziane z lotu ptaka, to nic innego jak wojskowe forty nawet z XIII wieku! Kolejną atrakcja wykładu była piosenka z gitarowym podkładem muzycznym w wykonaniu pana Tadeusza Kandesefa.

Zamek Książ kryje wiele niesamowitych tajemnic. O „Skarbach Dolnego Śląska” bardzo ciekawie opowiadała pani Magdalena Woch, wiceprezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Zamku Książ.

„Złoto zamknięte w dwóch kołach” wykład i pokaz niezwykłych pojazdów i niezwykłych wyczynów, które są dziełem ich jeźdźców i ich niesamowitych maszyn. Mowa oczywiści e o motocyklach, które we współczesnym świecie przekraczają wszelkie bariery i prawo powszechnego ciążenia! Wykład i pokaz został wygłoszony przez pana Krzysztofa Pamułę, nauczyciela anglistę naszej szkoły oraz dwóch uczniów naszej szkoły, pasjonatów dwóch kółek i sportów motocyklowych.

„Kamienna Rzeźba” - pod tym tajemniczym tytułem ukrywał się Paweł Sawicki, kulturysta, absolwent Zespołu Szkół Mechanicznych, zdobywca wielu złotych krążków w kulturystyce, uczestnik misji w Afganistanie.

Festiwal, choć oznaczony liczbą 13 był bardzo szczęśliwy i niezwykle interesujący, wydarzenia Festiwalowe na długo pozostaną w pamięci, ze względu na swoją niecodzienną tematykę. Piękna, słoneczna pogoda podkreślała wyjątkowość tego dnia, a uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych licznie odwiedzający naszą szkołę, utwierdzali organizatorów imprezy w celowości podejmowanego trudu. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

 

 

 

 

19.06.2015

"Olimpijczycy 2015"

   

 18 czerwca w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju /Wałbrzych/ odbyła się uroczystość podsumowująca ogólnopolskie osiągnięcia dolnośląskich uczniów. Uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych zorganizowało Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Z rąk pani kurator Beaty Pawłowicz list gratulacyjny otrzymał również Stanisław Bialik - finalista Olimpiady Techniki Samochodowej, zdobywca 5 miejsca w Polsce - tegoroczny absolwent technikum. Niewątpliwie do jego sukcesów przyczynili się opiekun Sławomir Józwicki oraz dyrektor Krzysztof Ankiewicz.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 

28.05.2015

Forum Zawodowe MECHANIK 2015

   

 

 

We wtorek 26 maja 2015 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbyło się Forum Zawodowe z udziałem pracodawców lokalnego rynku pracy. Spotkanie zorganizowane zostało dla młodzieży ZSM oraz dla gimnazjalistów, uczniów klas III, stojących obecnie przed wyborem szkoły i dalszego kierunku kształcenia. Cel Forum to propagowanie kształcenia zawodowego, poznanie kierunków rozwoju i potrzeb lokalnego rynku pracy, specyfiki firm oraz zakresu ich działań i możliwości współpracy ze szkołami.
      W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy z powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego, którzy przedstawili aktualne zapotrzebowanie swoich firm na specjalistów oraz wymagania, jakie powinien spełniać przyszły pracownik. Firmy te prowadzą działalność w zawodach i branżach, jakie szkoła posiada w swojej ofercie edukacyjnej, tj.: szeroko pojętej branży mechanicznej - w której dominują maszyny sterowane numerycznie, branży samochodowej - w której wiodąca rolę odgrywa diagnostyka i mechatronika samochodowa, branży spedycyjnej - zajmującej się organizacją i zarządzaniem transportem oraz informatycznej -  dotyczącej
w pełni pojętej komputeryzacji życia. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

Branża mechanicza:

  • AAM Poland Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, Szarych Szeregów 16-18

  • BMJ FORM Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, ul. Łukasińskiego 26

  • DSSE Sp. z o.o. 58-130 Żarów, Strefowa 6

  • KRAUSE Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, ul. Stalowa 10

  • Metalis Polska Sp. z.o.o. 58-200 Dzierżoniów, ul. Strefowa 6

  • Nifco Poland Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, Przemysłowa 41-43

  • Odlewnia Świdnica Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, Kliczkowska 58

  • Przedsiębiorstwo AMS Sp. z o.o. 58-100 Świdnica, Jagodnik 17c

  • ŚFUP Spółka z o.o. 58-100 Świdnica, ul. Wincentego Witosa 4

Branża samochodowa i spedycyjna:

  • PW „FORPOL” Bogdan Fornal 58-100 Świdnica, ul. Okrężna 3

  • EUROTRANS - Wądołowski 58-100 Świdnica, ul. Rolnicza 5

  • POLMACK POLAND Spółka z o.o. 58-100 Świdnica, Krzczonów 22a

     Od wielu lat firmy te współpracują z Zespołem Szkół Mechanicznych w Świdnicy, umożliwiając uczniom odbywanie praktyk zawodowych, wycieczek zawodoznawczych oraz organizując spotkania  z absolwentami szkoły w celu zachęcenia ich do podjęcia pracy zawodowej.

     „Wierzymy i podejmujemy wszelkie starania, aby współpraca przedsiębiorstw z Powiatu Świdnickiego z naszą szkołą mogła być znacznie szersza: dotyczy to m.in. tworzenia klas partnerskich, organizacji staży dla nauczycieli oraz wspólnego opracowywania programów nauczania, dostosowanych do potrzeb pracodawców. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie dla naszych uczniów pozytywną motywacją do większego zaangażowania w naukę zawodu oraz pomoże im w wyborze miejsca praktyki zawodowej i przyszłej pracy, a tegorocznym absolwentom gimnazjów pomoże dokonać właściwego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej” powiedział na zakończenie spotkania dyrektor ZSM mgr inż. Krzysztof Anklewicz.

 

 

 

 

24.04.2015

Nagród Prezesa SIMP dla najlepszego absolwenta 2015

   

Prezes SIMP Oddział Wałbrzych pan Krzysztof Frąckowiak oraz v-ce prezes pan Stanisław  Godula wręczyli dyplom i nagrodę pieniężną najlepszemu tegorocznemu absolwentowi Stanisławowi  Bialikowi.  Serdeczne gratulacje!
 

Dziękujemy Zarządowi SIMP za wspaniałą nagrodę.

 

 

 

 

 

 

19.04.2015

Nagrody i dyplomy dla naszych uczniów w konkursie 
   "Na najlepszych uczniów w zawodzie roku 2015 w subregionie wałbrzyskim"

   

W czwartek 16 kwietnia w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na najlepszych uczniów w zawodzie w 2015 roku. Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego - Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu w ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II”. Podczas uroczystej gali dyplomy i wspaniałe nagrody za zajęcie czołowych miejsc w etapie regionalnym konkursu odebrali uczniowie:

- za zajęcie I MIEJSCA w zawodzie TECHNIK SPEDYTOR:

               Angelika Jaciuk, Agnieszka Machowska, Damian Barcikowski z klasy IV dT.         
                         Opiekun: Paulina Chudy

- za zajęcie I MIEJSCA w zawodzie TECHNIK MECHANIK:

               Adam Chrzanowski, Krzysztof Śmigasiewicz z klasy IV aT, Piotr Machowski z klasy IV bT.
                         Opiekun: Wiesław Bylicki

Obie drużyny reprezentowały subregion wałbrzyski w finale wojewódzkim konkursu.

- za zajęcie II MIEJSCA w zawodzie TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH:

               Stanisław Bialik, Krystian Cybulski i Damian Lempart z klasy IV cT.
                          Opiekun: Sławomir Józwicki

- za zajęcie II MIEJSCA w zawodzie MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH:

                 Andrzej Nawara, Kacper Piaseczny, Wojciech Walatek z klasy III bZ.
                           Opiekun: Daniel Pryciak

 

 

 

 

 

15.04.2015

6 miejsce w Polsce

   

10 kwietnia w Poznaniu  rozegrany został finał 21 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Udział w min wzięło 280 uczniów z 58 szkół zawodowych i technicznych z całej Polski. Miejsce pierwsze w kategorii szkół technicznych zajął Robert Klawikowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Z gdańskiej „Samochodówki” pochodzi również Paweł Dończyk, który okazał się najlepszy pośród uczniów szkół zasadniczych.

Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów klasy IVcT: Damian Lempart, Stanisław Bialik i Karol Winarz. Drużynowo zajęli 6 miejsce w Polsce, natomiast indywidualnie Damian Lempart zajął 12 miejsce, Stanisław Bialik zajął 13 miejsce, a Karol Winiarz zajął 35 miejsce.

Gratulacje dla naszych reprezentantów!

 

 

 

 

14.04.2015

Największe motoryzacyjne targi w Polsce

   

33 uczniów Mechanika z klas od 1do 4  10 kwietnia 2015 roku odwiedziło Targi Poznańskie MOTOR SHOW.

Tegoroczna edycja targów ukazała bogatą ofertę premierowych modeli samochodów, motocykli i camperów, nowości z zakresu akcesoriów i usług, emocjonujące pokazy

Salon Samochodowy tam miały miejsce polskie premiery, takich marek jak:

Audi, Volkswagen, Porsche, Skoda, Seat, Mercedes, Jaguar, Land Rover, DS, Hyundai, Toyota, KIA,  Nissan, Rolls-Royce, Maserati, BMW, Aixam, Renault, Chatenet. Tam również nasi uczniowie mogli je zobaczyć, dotknąć a nawet usiąść w środku.

Salon Motocyklowy prezentował się niezwykle imponująco m.in. za sprawą  motocykli marki: Harley-Davidson, BMW, Romet, Piaggio, Vespa, Gilera, ASP Group, Triumph, Modeka, KTM, Yamacha, Kawasami, Lidor, Kaliński, Quady Śrem, Parts Europe czy Junak.

 

 

 

 

 

 

8.04.2015

Stanisław Bialik – FINALISTĄ

   

21 marca na Politechnice Warszawskiej odbył się półfinał  XVI Olimpiady Techniki Samochodowej .

W tej mocno obsadzonej olimpiadzie - 126 szkół, 460 uczniów – wzięło udział dwóch naszych reprezentantów – Stanisław Bialik i Damian Lempart.

Do finału kwalifikowało się tylko 10 uczestników. Wśród nich znalazł się Stanisław! Damian zajął dalsze miejsce, niemniej jego niemałe zdobycze punktowe będą się liczyć w ogólnej finałowej punktacji drużynowej.

Finał odbędzie się 16 maja również w Warszawie w siedzibie firmy Robert Bosch sp. z o.o.

 

Gratulujemy i życzymy zwycięstwa w FINALE!

 

 

 

 

7.04.2015

Zawodowcy w natarciu.

   

Miesiąc marzec dla zawodowców upłynął w atmosferze wielu konkursów. Uczestniczyli w nich uczniowie z ostatnich klas technikum i szkoły zawodowej.

I tak::

  • informatycy  (Łukasz Mikołajek, Szymon Mitura, Wojciech Wróbel – klasa 4dT, opiekun Krzysztof Treska) – zajęli 7 miejsce  w etapie regionalnym,

  • mechanicy (Adam Chrzanowski, Krzysztof Śmigasiewicz, Piotr Machowski – klasa 4aT, opiekun Wiesław Bylicki) – miejsce 3 w finale konkursu – etap wojewódzki,

  • samochodziarze (Stanisław Bialik , Krystian Cybulski , Damian Lempart - klasa 4cT, opiekun Sławomir Józwicki) – miejsce 2 w półfinale strefowym,

  • spedytorzy (Damian Barcikowski, Angelika Jaciuk, Agnieszka Machowska – klasa 4dT, opiekun Paulina Chudy) – miejsce 2 w finale konkursu – etap wojewódzki,

  • operatorzy obrabiarek skrawających (Kamil Kropidłowski, Daniel Kumidaj, Przemysław Gałązka – klasa 3aZSZ, opiekun Jolanta Wikarek) – miejsce 2 w finale konkursu – etap wojewódzki,

  • mechanicy pojazdów samochodowych (Andrzej Nawara, Kacper Piaseczny, Wojciech Walatek – klasa 3bZSZ, opiekun Daniel Pryciak) – miejsce 2 w półfinale strefowym.

Wszystkim uczestnikom  serdecznie gratulujemy.
 

 

 

 

 

 

 

20.03.2015

XII FESTWAL NAUKI W ZSM
"WIELCY SPORTOWCY I SPORT W” MECHANIKU”

   

 

 

        W ten piękny wiosenny dzień w ZSM po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki pod hasłem WIELCY SPORTOWCY I SPORT W” MECHANIKU”.   Odwiedziło nas wielu znamienitych gości ze świata sportu, m.in.:

·       -  pan Jerzy Mazur były kierowca radowy i wyścigowy, Prezes Firmy J.M. Mazur Nissan Wałbrzych,

·       - dr Rafał Kubacki, adiunkt w Zakładzie Sztuk Walki AWF, judoka, olimpijczyk, 17-krotny Mistrz Polski, dwukrotny Mistrz Świata,

·       - dr Piotr Cych ,nauczyciel akademicki, pracownik Katedry Dydaktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, który wygłosi wykład inauguracyjny pt.: Uprawianie sportu a styl życia młodzieży. Czy sport jest dobrym wychowawcą?

·       - pani Monika Garbacz, studentka V roku AWF we Wrocławiu, trener piłki nożnej kobiecej, sędzia z uprawnieniami UEFA.

Tradycyjnie  odwiedzili nas również panowie mgr inż. Tadeusz Kandefer i mgr inż. Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych.

Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz miasta: starosta świdnicki pan Piotr Fedorowicz (absolwent ZSM),vice-starosta świdnicki pan Zygmunt Worsa, vice-prezydent Świdnicy pan Szymon Chojnowski oraz przewodniczący Rady Powiatu pan Krzysztof Sołtys. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się również dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Świdnicy oraz CKZ w Świdnicy.

Wykład inauguracyjny pt.: Uprawianie sportu a styl życia młodzieży. Czy sport jest dobrym wychowawcą? wygłosił pan Piotr Cych, który przedstawiając wyniki najnowszych badań nad stylem życia młodzieży, próbował pokazać, że sport jest dobrym wychowawcą i panaceum na wiele bolączek współczesnej młodzieży. Jako osoba czynnie uprawiająca sport – biegi na orientację- zachęcał do uprawiania sportu do późnej starości.

Dr Rafał Kubacki w swoim fantastycznym wykładzie „Ju-do moja droga” mówił o różnych stylach walki i o tym, że ju-do, czyli łagodna droga prowadzą do sukcesu, o ile zna się zasady i mądrze się je stosuje. Wtedy i w biznesie i karierze sportowej możliwe są szczytowe  osiągnięcia. Najważniejsze to: zacznij planować, wyznacz sobie cel i patrz perspektywicznie.

Pan Jerzy Mazur , wałbrzyszanin, polski kierowca rajdowy i wyścigowy, w 1988 uczestniczył w  wyścigu Paryż-Dakar, gdzie jadąc Starem 266, jako pierwszy Polak dojechał do mety i zajął  15 miejsce w tym  prestiżowym rajdzie.  W 1986 roku, na otwarciu Hungaroringu, zajął w Pucharze Przyjaźni 3. miejsce w Formule Easter.  Założyciel jedynego w Polsce, a także w Europie, Muzeum Górnictwa i Motoryzacji. Właściciel salonu Nissana w Wałbrzychu. Opowiadał o swojej pasji realizowanej w czasie, kiedy zdobycie $1,20 było po prostu niemożliwe, a prywatna skrzynka z narzędziami zabrana na rajd jakoś  dziwnie przepadła. W swoim wykładzie „Rajd Dakar oczami kierowcy rajdowego i wyścigowego” przedstawił wiele aspektów rajdu  nieznanych dla przeciętnego kibica.

Pani Monika Garbacz w wykładzie „Postrzeganie piłki nożnej kobiecej przez nauczycieli WF” pokazała swoją drogę piłkarki , trenerki i sędziego w tej dyscyplinie sportu. Niezwykle zajmująco i z wielkim wdziękiem przekonywała, ze kobiety wcale nie są gorsze w tej grze niż mężczyźni.

Panowie mgr inż. Tadeusz Kandefer i mgr inż. Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych tym razem opowiedzieli nam o 225 latach turystyki w Górach Stołowych, gdzie i lektyki onegdaj bywały, a teraz rozgościły się skitury, a góry wciąż stoją  niezmienne , niewzruszone pomysłami słabego człowieka.

Na zakończenie Festiwalu odbył się bardzo emocjonujący pokaz umiejętności walki w  stylu Kick- boxing oraz w boks w wykonaniu naszych uczniów Bartłomieja Szubarta i Mateusza Lewandowskiego. Bartłomiej, uczeń klasy III ZSZ  jest vice- mistrzem  świata z 2014r, Mistrzem Europy, wielokrotnym medalistą  Mistrzostw Polski w kick boxingu. Natomiast Mateusz to debiutujący bokser Polonii Świdnica, wice-mistrz Dolnego Śląska, uczeń klasy IC technikum. Sportowcy prezentowali swe umiejętności wraz z trenerami: panem Arkadiuszem Kaczmarkiem i panem Mariuszem Kucem.

Niestety, był to ostatni punkt programu i kolejny fascynujący i wesoły dzień Festiwalowy dobiegł końca. Pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu to wieloletnia nauczycielka w ZSM, pani Grażyna Kubiczek, a jej sztab pomocniczy to panie Adrianna Świder i pani Anna Foryś- Musik.

Festiwal z pewnością będzie kontynuowany, zapraszamy za rok! Wagary w szkole( ZSM) nie są nudne! Państwa obecność będzie wyjątkowo mile widziana!


 
 
 
 

 

 

 

 

22.02.2015

Wycieczka zawodoznawcza -  DSSE Żarów

   

W dniu 20 lutego uczniowie czwartej klasy (samochodziarze) zwiedzili firmę Diacel Safety Systems Europe sp. z o.o. DSSE  w Żarowie zajmująca się produkcją wkładów do poduszek powietrznych



 
 
 

 


 

22.11.2014

Wycieczka zawodoznawcza - Politechnika Wrocławska

   

W dniu 20 listopada dwie dziesięcioosobowe grupy uczniów z pierwszej i drugiej klasy informatycznej uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechnik Wrocławskiej. Część seminaryjna obejmowała prezentacje historii robotów po ich współczesne zastosowania oraz pokaz sposobu programowania prostych czynności robocika  Robonova (chodzenie, skłony, stanie na jednej nodze itp.), natomiast część laboratoryjna obejmowała zaprogramowanie robocików  przez każdą z grup. Wykładowcy politechniki zaprezentowali również nieduży robot przemysłowy i sposoby jego programowanie. Uczniowie i tutaj spróbowali swoich sił i trzeba przyznać, że również zaprezentowali się bardzo dobrze.



 

 


 


 

15.10.2014

Stypendia Rotary Club  dla naszych uczniów

   

W tym roku po raz kolejny przyznano stypendia Rotary Club w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich Oddział Wałbrzych dla dwóch uczniów naszej szkoły. Laureatami  zostali: Damian Lempart  oraz Stanisław Bialik z klasy IV C technikum. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dnia 13.10.14 w hotelu Piast - Roman, na uroczystości był obecny pan Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek oraz Starosta świdnicki pan Zygmunt Worsa. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
 


 

 

25.04.2014

Nagród Prezesa SIMP dla najlepszego absolwenta

   

Prezes SIMP Oddział Wałbrzych pan Krzysztof Frąckowiak oraz v-ce prezes pan Stanisław  Godula wręczyli dyplom i nagrodę pieniężną najlepszemu tegorocznemu absolwentowi Mateuszowi Matuszakowi.