facebook

Szkolny News 2017/2018


 

R O C Z N I K I  SZKOLNEGO NEWS'A > | 2006-2007 | 2007-2008 | 2008-2009 |  2009-2010 | 2010-20112011-2012 | 2012-2013 | 2013-2014 | 2014-2015 I 2015-2016 | 2016-2017

             Zdjęcia z różnych wydarzeń szkolnych można obejrzeć otwierając różne roczniki NEWSÓW począwszy od roku 2006 do 2012 
klikając w małe zdjęcie po lewej stronie danego wydarzenia. Zdjęcia od roczników 2013 tylko na FACEBOOKU.

28.08.2018

PIERWSZY
DZWONEK

 

 

 

Zapraszam na uroczystość Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018,
która odbędzie się w poniedziałek
3 września 2018 roku

 

Zbiórka:  godz. 8:15  -  Klasy I;  
 
                         godz. 9:00  -  Klasy II, III, IV
 

19.08.2018

POPRAWKOWY
EGZAMIN
MATURALNY

 

 

    Dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych informuje, że poprawkowy egzamin maturalny z matematyki odbędzie się

21 sierpnia 2018 roku (wtorek) o godzinie 9.00 w budynku internatu - sala 14.

Prosimy i przybycie z dowodem osobistym o godzinie 8.20.

 

 

 

 

 

4.07.2018

 

ABSOLWENT „MECHANIKA” rocznik 1986/87 - Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

 



Rajmund Tomasz Andrzejczak 
(ur. 29 grudnia 1967 w Świdnicy)
generał broni Wojska Polskiego
 


Absolwent Technikum Samochodowego
Zespołu Szkół Mechanicznych m. Mikołaja Kopernika
w Świdnicy
 

   Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu (1991) i Wojskowej Akademii Obrony Republiki Czeskiej w Brnie (2001). 2003-2005 dowódca 1. Batalionu Pancernego Ułanów Krechowieckich w Orzyszu, następnie m.in. dowódca polskiego kontyngentu wojskowego UNDOF na granicy izraelsko-syryjskiej. 2008-2009 zastępca dowódcy 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, następnie dowódca brygady w IV i V zmianie polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. 2012-2014 dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Jesienią 2014 został zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Od 3 maja 2016 dowódca 12 DZ.
    Z dniem 29 czerwca 2018 został zwolniony ze stanowiska dowódcy 12 DZ i wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i mianowany przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka na stopień generała broni. 3 lipca 2018 z rąk Prezydenta odebrał akt mianowania na stopień generała broni.

 

 

Gratulacje od absolwentów i całej społeczności Mechanika!

 

 

 

 


P

O

P

R

A

W

K

I
 




 

Lista uczniów, którzy mają prawo przystąpić do egzaminów poprawkowych
znajduje się w Sekretariacie Uczniowskim

ZAGADNIENIA  DO  EGZAMINÓW  POPRAWKOWYCH
są dostępne przez całe wakacje
w Sekretariacie Uczniowskim
[do przepisania lub kserowania]

 

WSZYSTKIE EGZAMINY ODBĘDĄ SIĘ
W OSTATNIM TYGODNIU SIERPNIA
27–30.08.2018r.

 

SZCZEGÓŁOWY TERMINARZ  EGZAMINÓW  
POPRAWKOWYCH I KLASYFIKACYJNYCH [
kliknij]

 

_____________

Uczniowie, którzy nie otrzymywali  promocji do klasy wyższej 
są zobowiązani o złożenie stosownego podania
w sekretariacie uczniowskim

 

PODANIA mają dotyczyć odpowiednio:


-  powtarzania klasy
-  przeniesienia z Technikum do Szkoły Branżowej /ZSZ/
-  skreślenia z listy uczniów


Wzory podań dostępne są w sekretariacie uczniowskim

 

 



 


25.06.2018

TO JUŻ
WAKACJE!

 

Wspaniałych wakacji dla Wszystkich.

 

Wszystkim Nauczycielom Pracownikom, Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę, życząc jednocześnie, by nadchodzący okres wakacji był czasem radości i odpoczynku.

Wszystkim Uczniom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły. Życzymy również wielu fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi, nawiązujcie nowe, wartościowe przyjaźnie. Jesteśmy przekonani, że w tym bardzo przyjemnym okresie znajdziecie więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji.
W każdej sytuacji unikajcie brawury i bezmyślności – u siebie i innych! Wypoczywajcie bezpiecznie!

 

  Dyrekcja ZSM

 

 

 

 

 

20.06.2018

 

OSTATNI   DZWONEK !

 

Wasi ukochani wychowawcy,
nauczyciele oraz Dyrekcja
zapraszają wszystkich uczniów
na uroczyste zakończenia roku szkolnego
 

w piątek
godz. 9.00
 



/po apelu - wręczenie świadectw w salach lekcyjnych/

 

 

 

 

6.06.2018

Czyżby?  -  nowi kandydaci do F1

 

W dniu dzisiejszym odbyły się finałowe zawody Międzyszkolnych Mistrzostw Dolnego Śląska w Kartingu Halowym 2018. Naszą szkołę reprezentowało trzech zawodników: Daniel Porucznik Z III aT, Krystian Kuklis III aT i Adrian Starnberger z II bZ.

Wypadli znakomicie:

 Daniel został wice-mistrzem a Krystian zajął III miejsce, Adrian ukończył zawody na V miejscu.
Drużynowo zajęliśmy I miejsce.

Gratulację dla chłopaków, którzy realizują swoją pasję i osiągają w niej wysokie wyniki.

 

 

 

 

 

 

 

30.05.2018

 

 

 

Dnia 1 czerwca (piątek) szkoła będzie nieczynna.

Zapraszamy 4 czerwca w poniedziałek!

4.05.2018

M A T U R A  ruszyła!
 

      Dziś 4 maja ruszył maraton egzaminacyjny. O godzinie 9.00 maturzyści z całej Polski przystąpili do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

MATURZYŚCI!
Nie poddawajcie się!
 Pokażcie się z jak najlepszej strony!
Cała nasza społeczność szkolna trzyma za Was kciuki.

 

P O W O D Z E N I A!

 

 

 

zenD

 

 

2.05.2018



 

Święto Konstytucji 3 Maja


 

     W czwrkart 3 maja obchodzić będziemy Święto Konstytucji. Święto zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Co ciekawe, od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.

     Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucję 3 Maja uchwalono w najbardziej sprzyjających dla uchwalenia pierwszych dniach maja, gdyż większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm a następnie podpisał król.

     Autorami Konstytucji 3 Maja byli: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

 

zenD

 

 

 

27.04.2018

 

ZAKOŃCZENIE
ROKU
SZKOLNEGO
2017/2018

 

  

To już jest koniec, ..., jesteście wolni ...

 

W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, 
a zarazem przyszłość do Was należy.

Nadzieja zaś zawsze jest związana z przyszłością, 
jest oczekiwaniem dóbr przyszłych.

                          Jan Paweł II

 

Dziś o godz. 11:.00 odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018 klas maturalnych technikum. Na uroczystość pożegnania absolwentów przybyli: dyrekcja szkoły, wychowawcy klas, nauczyciele, pracownicy szkoły, zaproszeni goście: Pan Piotr Fedorowicz–- starosta Powiatu Świdnickiego, Pan Krzysztof Frąckowiak Prezes SIMP Oddział Wałbrzych, Pan Stanisław Godula wiceprezes SIMP Oddział Wałbrzych, Pan Jacek Durlik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego, Pana Andrzej Godyń - wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego,Rada Rodziców - Pani Anita Sekuła i Pani Wiesława Moskala., rodzice absolwentów,  uczniowie.

Rozdanie świadectw, kwiatki, nagrody to oczywiście tylko oprawa całej pożegnalnej imprezy. Cztery lata spędzone w szkole to dla wielu z Was najpiękniejszy okres w życiu. Niejednemu zabiło mocniej serce, zakręciła się łezka w oku. Żegnamy się z Wami życząc powodzenia i sukcesów.

 

Życzymy Wam spełnienia marzeń...
najskrytszych,
niech będą realne i jasne.
Marzenia spełniają się często, 
niech spełnią się też WASZE własne.

 

Jedno z nich właśnie dzisiaj udało się spełnić!

Następne - to MATURA

 

 

 

więcej zdjęć na Facebook'u

 

 

 

 

 

 

24.04.2018

 

 

Przedpołudnie z książką

Czytanie książek to nie tylko przejaw pasji, przede wszystkim czytanie wpływa na rozwój osobisty. Prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać, że  obcowanie z literaturą to wielka przyjemność, zdobywanie wiedzy i odpoczynek”.

 Tymi słowami rozpoczęło się czwarte spotkanie z książką w Zespole Szkół Mechanicznych, organizowane przez bibliotekarzy z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Tym razem uczestnicy przenieśli się w świat fantasy. Fragmenty książek czytali: pani Aleksandra Warchała, nauczycielka wychowania fizycznego w ZSM, która zaprezentowała fragment powieści Georg’a Martina Gra o tron. Kolejną uczestniczką była Oliwia Hauke, gościnnie występująca uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Oliwia przedstawiła fragment książki Czerwona Królowa Victorii Aveyard. Następny uczestnik, uczeń z klasy II b T, Brajan Pawlik, przeczytał fragment pierwszej części kultowego Wiedźmina czyli Ostatnie życzenie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jako ostatni wystąpił uczeń klasy III c T Dawid Walentowski, który zaprezentował książkę Czarny Pryzmat Brenta Weeksa.

Jesteśmy wdzięczni osobom, które przybliżyły nam fragmenty wybranych powieści. Dzięki temu mieliśmy możliwość przenieść się w magiczny, czasem mroczny, wciągający świat fantasy. Mamy też nadzieję, że tak zachęceni, uczniowie sięgną po książki z tego i innych gatunków, dostępnych w zbiorach naszej biblioteki.

Paulina Chudy

 

 


 

 

 

 

 

23.04.2018

 

Spedytorzy z Mechanika na konferencji transportowców

 

W sobotę 21 kwietnia 15-osobowa grupa uczniów z klas 2bT, 3bT i 3cT uczestniczyła w Konferencji „Polski transport drogowy – bezpieczeństwo i jakość w aspekcie nowych regulacji prawnych”, która odbyła się we Wrocławiu. Konferencję zorganizował Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania, szczególnie ciepło witano nas – młodzież szkół średnich, przyszłych pracowników branży transportowej.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat bezpieczeństwa w transporcie drogowym, poruszającego m.in. zagadnienie systemu szkolenia kierowców zawodowych, przyczyn wypadków drogowych z udziałem ciężarówek i sposobów ograniczania tego problemu. Po krótkiej przerwie i posiłku przyszedł czas na zapoznanie się z zawodem „od podszewki” – swoje samochody udostępnili partnerzy OZPTD, którzy odpowiadali na wszystkie nurtujące uczniów pytania i pozwolili dokładnie obejrzeć pojazdy. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenie, pomysły i plany na przyszłość.

Paulina Chudy

 


 

 

 

 

 
 

21.04.2018

 

XIV
KONKURS MATEMATYKA
I LOGIKA

 

Hat trick  Michała Spisaka  - kolejny wspaniały  sukces !
 

     Minęło dwa dni od wspaniałego sukcesu  Michała w XVI Powiatowym Konkursie Matematycznym a tu Michał po raz TRZECI z rzędu zajmuje 1 miejsce w Finale MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „LOGIKA I MATEMATYKA”. To była 14-sta edycja tego konkursu, a tegoroczny finał został przeprowadzony w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu w dniu 20.04.2018.

W tegorocznym konkursie, w ostatnim jego etapie znalazło się aż  35 uczniów z 12 różnych szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska. Zadania konkursowe należały  do bardzo trudnych i stanowiły nie lada wyzwanie dla  jego uczestników. Sukces jest więc ogromny.

 Michał, jest uczeń III klasy technikum o profilu programista obrabiarek CNC.

Oprócz Michała naszą szkołę reprezentowali: Michał Rawicki  z klasy 3bT i Krzysztof Kania z IaT

Jesteśmy wszyscy ogromnie dumni i cieszymy się sukcesami Michała,
wierząc, ze przed nim kolejne sukcesy nie tylko w dziedzinie matematyki.

 

 

 

 


 

 

 

18.04.2018

 

XVI Powiatowy Konkurs Matematyczny


 

17 kwietnia 2018 r. w naszej szkole pod patronatem Starosty Świdnickiego, Pana Piotra Fedorowicza odbył się XVI Powiatowy Konkurs Matematyczny.

Z zadaniami konkursowymi zmierzyło się 23 uczniów, najlepszych matematyków z liceów i techników naszego powiatu. Ten sam arkusz zadań rozwiązywali także uczniowie w powiatach partnerskich: kartuskim, łowickim i tatrzańskim. W każdym z tych powiatów wyłoniono czworo finalistów, którzy reprezentować będą swój powiat w VIII Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym, w tym roku w powiecie tatrzańskim.

W skład nasze drużyny weszli: trzej uczniowie, którzy zajęli ex aequo: I miejsce  Michał Spisak z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Jakub Blach i Sebastian Melańczuk z II LO w Świdnicy oraz zdobywca IV miejsca Wojciech Drochomirecki z I LO w Świdnicy.

Wszystkim finalistom gratulujemy, a drużynie życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu,
w Zakopanem.

Organizator konkursu

Beata Wachel-Sierzputowska

Wicedyrektor ZSM

 


 

 

 

15.04.2018

KOLEJNY KROK KU NOWOCZESNOŚCI „MECHANIKA”


    Piątek 13 kwietnia 2018 roku okazał się bardzo szczęśliwy dla ŚWIDNICKIEGO „MECHNIKA”.  Szkoła pozyskała w tym dniu kolejnego – ważnego i strategicznego partnera wśród lokalnych pracodawców. Dzięki podjętym wcześniej działaniom i rozmowom oraz realizacji programu „Zostańcie z nami” zainicjowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, promującego lokalnych przedsiębiorców, doszło do uroczystego podpisania LISTU INTENCYJNEGO O WSPÓŁPRACY między ZESPOŁEM SZKÓŁ MECHANICZNYCH W ŚWIDNICY i przedsiębiorstwem ZUPBADURA.
W spotkaniu uczestniczyli:

w imieniu Powiatu Świdnickiego – Starosta Świdnicki Pan Piotr Fedorowicz i Wicestarosta Świdnicki Pan Zygmunt Worsa ,

w imieniu Miasta Świdnica – Prezydent Świdnicy Pani Beata Moskal-Słaniewska i Zastępca Prezydenta Pan Szymon Chojnowski,

w imieniu firmy ZUPBADURA –  Prezes Zarządu Pan Tadeusz Badura i Wiceprezes Zarządu Pani Marta Olejkiewicz,

w imieniu Zespołu Szkół Mechanicznych – Dyrektor Pan Krzysztof Anklewicz,

a także młodzież świdnickiego „Mechanika” i uczniowie oddziałów gimnazjalnych uczestniczący
w programie „Zostańcie z nami”.

List intencyjny jest odpowiedzią na potrzeby szkolnictwa zawodowego i współczesnego rynku pracy. Zainicjował bowiem utworzenie klasy patronackiej w branży mechanicznej: w zawodzie technik mechanik o kwalifikacji „montaż i obsługa maszyn i urządzeń” oraz w zawodzie „mechanik – monter maszyn i urządzeń”.  Celem współpracy między ZSM a ZUPBADURA jest wsparcie szkoły w zakresie realizacji kształcenia zawodowego, tj. organizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, wymianie doświadczeń między kadrą dydaktyczną i specjalistami firmy, doposażeniu pracowni zawodowych, a także organizacji zajęć specjalistycznych dla uczniów. Dzięki współpracy uczniowie będą mieli dostęp do najnowszych technologii stosowanych w przemyśle, będą mogli poznać nowoczesne procesy produkcyjne, linie technologiczne oraz konstrukcje maszyn i urządzeń. Wartością dodaną dla przedsiębiorstwa ZUPBADURA będzie natomiast dobrze wykształcony, wykwalifikowany i przygotowany do podjęcia pracy w firmie absolwent szkoły.

 





 

 

 

 

 

 

15.04.2018

07.04.2018-14.04.2018 = Schüleraustausch –wymiana uczniowska
 

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy spotkali się z uczniami z partnerskiej szkoły z Staatliche  Berufsschule z Bad Kissingen  w Niemczech.
W ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej dofinansowanej  przez PWNM uczniowie z Mechanika wraz z 12 kolegami  z Niemiec mogli poznać kulturę i historię Dolnego Śląska.  Program pobytu dopełniły 3 dniowe praktyki zawodowe, które odbyły się na CKZ i pierwszy raz w VW , OPEL FORPOL dzięki uprzejmości właścicieli  tych firm. W programie pobytu znalazło się m.in.: zwiedzanie Świdnicy, Kościoła Pokoju, Wieża Ratuszowa.

W Krzyżowej odbyły się warsztaty językowe, które umożliwiły lepsze poznanie się uczniów i przełamały barierę językową. Wyjazd do Książa wraz z  polsko -niemiecką lekcją zamkowa powiązany był z wyjazdem do Osówki i zwiedzaniem sztolni. Całość zwieńczył wyjazd do Gross Rosen.
 

Cały program zwieńczony został wyjazdem do Wrocławia. Swoją wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od wjazdu na Sky Tower. Widok zapierał dech w piersi. Organizatorem wymiany była Anna Foryś –Musik nauczyciel j. niemieckiego z  wsparciem Doroty Schab.

 

 Anna Foryś-Musik




 

 

 

 

 

 

14.04.2018

Szesnasta edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy
o Krajach Niemieckojęzycznych za nami.
 

    W tym roku konkurs jest częścią wspólnego projektu edukacyjnego „Śladami Emila Krebsa”, jaki wspólnie realizują powiat świdnicki oraz Fundacja Fondazione L ’Unione Europea z Berlina przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

   Tematem przewodnim wydarzenia była postać Emila Krebsa – niemieckiego poligloty urodzonego w Świebodzicach .Gościem honorowym konkursu był Gunnar Hille dyrektor Centrum Języków Obcych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie.

   W pierwszej części konkursu uczniowie pisali test. Druga część – to przedstawienie przygotowanych plakatów i prezentacji multimedialnych na temat Emila Krebsa. Dzięki oprawie estetycznej i gastronomicznej konkursu, tradycyjnie udało nam się stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Organizator ki konkursu Beata Krzysztofik i Małgorzata Tomczyk pozyskały licznych sponsorów nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ufundowane przez powiat świdnicki
 

Nasi uczniowie biorący udział :
- Zając Dominik kl. 1b T
- Markowski Marcin kl. 1c T
- Żygadło Rafał kl. 2c T
- Mytych Weronika kl. 2c T
 

Nie udało się  zakwalifikować do 10-ki laureatów, ale wszyscy dostali wyróżnienie  za prezentacje.

 

 Anna Foryś-Musik

 

 

 

 

 


 

14.04.2018

MOTOR SHOW Poznań 2018
 

     Tegoroczne targi Poznań Motor Show odwiedziło  ponad 150 tys. osób. Wśród nich było 46  uczniów wraz z opiekunami (Krzysztof Pamuła, Agnieszka Kawałko) z ZSM. Wyjazd odbył się  w piątek 06.04.2018. Pojechali uczniowie z klas samochodowych, mechatronicznej, spedycyjno-logistycznej.
    Na tej imprezie swoją europejską premierę miał nowy Volkswagen Touareg. Mercedes pokazał swój najnowszy hipersamochód Project One, a Audi prototyp Aicon wart 8 mln euro. A to i tak tylko niektóre z niespodzianek.
   Uczniowie przemierzyli 15 pawilonów pełnych motoryzacyjnych emocji odwiedzili 170 wystawców, którzy zaprezentowali 60 motoryzacyjnych premier, w tym 10 pojazdów koncepcyjnych.
Poznań Motor Show to gigantyczna impreza, która przyciągnęła entuzjastów koni mechanicznych w ZSM. Uczniowie jednomyślnie stwierdzili ,że oferta targów była bardzo urozmaicona i zaspokoiła ich ciekawość oraz  zadowoliła każdego pasjonata motoryzacji.

 Anna Foryś-Musik

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

W dniu 13 kwietnia 1943 roku o godzinie dziewiątej piętnaście rano czasu nowojorskiego radio w Berlinie nadaje następującą wiadomość:

„Ze smoleńska donoszą wiadomość, że miejscowa ludność wskazała władzom niemieckim miejsce tajnych masowych egzekucji, wykonywanych przez bolszewików, podczas których wymordowano 10000 polskich oficerów. Władze niemieckie udały się do miejscowości Kosogory, będącej sowieckim uzdrowiskiem, położonym o 16 kilometrów na zachód od Smoleńska, gdzie dokonano strasznego odkrycia.  Znaleziono dół mający 28 metrów długości i 16 metrów szerokości, w którym znaleziono 3000 ciał ułożonych w 12 warstwach. Wszystkie ciała były w pełnych mundurach wojskowych."

 

14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu - "w hołdzie Ofiarom (...) oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku"- DZIEŃ 13 KWIETNIA JEST
DNIEM PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 

WARTO ZOBACZYĆ więcej...
 

 

 

31.03.2018

Alleluja, Alleluja...

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Życzymy wszystkim, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

Wesołych, pogodnych świąt
w prawdziwym wiosennym nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodzin
i wśród przyjaciół.

 

Pamiętaj by w tych świątecznych dniach wysłać życzenia
do twoich bliskich i znajomych. Jest to miły wyraz pamięci.

 

Wielkanoc to najstarsze, radosne święto, kojarzące się z kolorowymi pisankami, święconką i śmigusem-dyngusem. W każdą niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią wyjątkowo uroczyście, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa.
Zgodnie z polską tradycją wielkanocną dzielimy się jajkiem, składając sobie
wzajemnie życzenia.

 

Zwyczaje wielkanocne

Najpopularniejszy to oczywiście lany poniedziałek nazywany również śmigusem-dyngusem. Jest to zwyczaj polegający na polewaniu wszystkich woda a w szczególności dziewcząt. Zmoczone w tym dniu panny miały bowiem zwiększone szanse na zamążpójście.

Zapomnianą juz tradycją jest tzw pogrzeb  żuru. W ostatnie dwa dni postu były związane z przygotowaniami do świąt i wtedy również robiono pogrzeb żuru, była to bowiem potrawa która spożywano przez cały okres trwania postu. W tych dniach wylewano garnek z żurem.
Zapomniane również zostało widowiskowe wieszanie śledzia czyli kolejnej bardzo często spożywanej potrawy zamiast mięsa w okresie postu. Śledzia przybijano do drzewa za karę iż tak długo gościł na na talerzach domowników

Tradycja robienia świątecznych porządków jest jeszcze nam znana. Wiąże się ona nie tylko z przedświątecznym sprzątaniem, ma również znaczenie symboliczne polegające na wymiataniu z domów zimy  a wraz z nią zła i chorób.

Tradycją którą uznajemy w naszych czasach jest oczywiście Święconka. Święconką nazywamy koszyk z jedzeniem, który należy poświęcić w Wielką Sobotę.

Wielka Niedziela wiąże się również ze świątecznym śniadaniem bogatym w typowe przysmaki wielkanocne. Śniadanie jest poprzedzone uroczystym dzieleniem się jajkiem.

Pewną nowością wśród tradycji są wielkanocne prezenty od zajączka. Mają one formę słodyczy lub drobnych upominków.

Istnieje jeszcze wielkanocny przepis na poprawę urody. Jeśli dziewczyna umyje twarz w wielką Sobotę w wodzie w której uprzednio gotowały się jajka na święconkę to znikną wszystkie niedoskonałości jej urody.

 

zenD

 

 

 

 

22.03.2018 

MECHANIK
FESTIWAL

Czego początkiem są ziarna wiedzy, przyjdź, zobacz, posłuchaj”  

 czyli     XV FESTIWAL NAUKI

 

Wraz z powiewem wiosny po raz 15 zawitał do MECHANIKA FESTIWAL NAUKI  a wraz z nim przybyli  do nas znakomici goście, którzy już niejednokrotnie gościli w murach naszej szkoły.  Na Festiwal przybyli również  liczni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego miasta.

Dyrektor szkoły, pan Krzysztof Anklewicz otwierając festiwal powiedział: „Chcemy zaszczepić u młodzieży chęć do zdobywania i pogłębiania wiedzy”.  Festiwal, niezwykle różnorodny w doborze tematów i form ich prezentacji z  pewnością  „zasiał niejedno ziarno wiedzy” i  dał impuls do działania i odkrywania swoich pasji.

Wykład inauguracyjny pod bardzo  zagadkowym tytułem: „ Auto trafił Schlag - maszyny początku XX wieku –samochody i organy” wygłosiła pani Zuzanna Bator, koncertująca organistka, studentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Musikhochschule w Stuttgarcie. Pani Bator mówiła między innymi o  tym, gdzie znajdują się piszczałki, co to są cięgna i kątowniki i dlaczego powietrze wydobywa się z opóźnieniem  z różnych piszczałek instrumentu i co z tego wynika oraz o pracowni budowy organów rodziny Schlag w dawnej Świdnicy. Bardzo ożywczym i energetycznym powiewem wiosny były również występy  zespołu cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Jak zawsze niezawodni panowie Tadeusz Kandefer i Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych, którzy są z nami od początku istnienia Festiwalu, opowiedzieli  o inwazji obcych, VIP-ach w górach, kapielach błotnych i bardzo pięknych i niebezpiecznych roślinach, które mogą i leczyć  i zabijać… Publiczność miała okazję dowiedzieć się kto to jest trocista i jaką roślina zawiera digitalis.

Tajemnice Zamku Książ, losy słynnej rodziny von Pless oraz księżnej Daisy i jej trzech synów przybliżyła nam już po raz kolejny pani Magdalena Woch, specjalista od spraw turystyki i kultury Zamku Książ. Kim była Ileana Rumuńska oraz Klotilda Hiszpańska i jaką rolę odegrały w historii rodziny, dlaczego ostatecznie zamek nie został siedzibą Hitlera, na jakiej głębokości znajdują się niekończące się korytarze pod zamkiem i dlaczego organizacja TODT przebudowała prawie 75% wnętrza zamku? Fantastyczny wykład pani Magdaleny odsłonił kilka  tajemnic ciągle do końca niezbadanej historii zamku.

„Młodość na drodze – czy motocykle są bezpieczne?”- na to pytanie starał się odpowiedzieć człowiek, który wie prawie wszystko o sportach motorowych a rowery górskie nie mają przed nim tajemnic . Nauczyciel j. angielskiego w ZSM, pan Krzysztof Pamuła. Podczas wykładu i prezentacji mogliśmy podziwiać trzy imponujące motory, z których jeden,  marki Yamaha robił największe wrażenie.  Zasady bezpiecznej jazdy na drodze, sprzęt i gadżety ratujące życie, przepisy ruchu drogowego  oraz wiele innych ciekawostek– to wszystko znalazło się w tym niezwykle interesującym wykładzie.

Pan Julian Obrocki, znany dziennikarz motoryzacyjny, redaktor magazynu „Auto Motor i Sport”, pilot rajdowy i podróżnik, filmowiec i fotograf przybliżył nam historię i  specyfikę najbardziej wymagającego rajdu samochodowego na świecie – Rajdu Dakar. Natomiast pan Karol Ferenc, dziennikarz sportowy, zaprezentował zbliżający się 46. Rajd Świdnicki – Krause. W rozmowie udział wzięli: Marcin Pietrzyk i Paweł Hrysiak - kierowcy rajdowi oraz Michał Marczewski-pilot rajdowy.

Zasady i podstawy gry futbolu amerykańskiego mogliśmy poznać podczas wykładu i warsztatów  pana Bartosza Turzańskiego wraz z ekipą zawodników. Do prezentacji podstawowych pozycji graczy w futbol amerykański zostali zaproszeni uczniowie i to był moment, który wzbudził najwięcej emocji.

Na placu przed szkołą można było podziwiać zabytkowe auta ze zbiorów Muzeum Motoryzacji Topacz oraz imponującą naczepę marki Scania.

Podczas tak różnorodnych wykładów, prezentacji i warsztatów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Czy ziarna wiedzy zostały zasiane? Dla wielu uczestników może to być początek nowej przygody.

 

 

więcej zdjęć na Facebook'u

 

 

 

 

 

 

19.02.2018 

545
MIKOŁAJ
KOPERNIK
1473-1543

 

 

Dziś urodziny naszego patrona

 

 

Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.

Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem "rewolucji kopernikańskiej". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.

Był jednym z nielicznych, którzy doczekali się tak wielu publikacji i własnych portretów. Ciekawe jest to, że tak naprawdę jego biografia nie jest tak do końca poznana i nie wiadomo jak rzeczywiście wyglądał nasz wielki astronom. Jedno było jest i będzie pewne, Mikołaj Kopernik był wielkim astronomem i niesłychanie cenionym człowiekiem.

 

 

 

 

 

13.01.2018

XIV
ŚWIDNICKI
POLONEZ MATURZYSTÓW

 

Polonez odtańczony, teraz matura

Prawie 700 maturzystów powiatu świdnickiego, świebodzickiego i strzegomskiego zatańczyło w piątek  12. stycznia  poloneza na świdnickim Rynku. Barwne korowody prowadzili: starosta świdnicki  Piotr  Fedorowicz i pani  prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska

 Jak zwykle choreografię i sam pomysł wsparli wieloletni opiekunowie Poloneza Maria oraz Wojciech Skiślewiczowie. Poloneza zatańczyli również: dyrektorzy szkół, nauczyciele - wychowawcy maturzystów, wicestarosta świdnicki pan Zygmunt Worsa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania pan Stanisław Szelewa, zastępcy prezydenta miasta pan Marek Suwalski i pan Szymon Chojnowski oraz burmistrz Strzegomia pan Zbigniew Suchyta.

Pomimo niesprzyjającej pogody tańczące pary połączyły się wielokrotnie, aż utworzyły 32-dwu osobową figurę, której uczestnicy ukłonili się pęknie i przy dźwięku oklasków licznie zgromadzonych świdniczan  zakończyli  Poloneza.

Warto  również wspomnieć, że w tym samym czasie polonez maturzystów odbył się także w powiatach partnerskich: kartuskim, łowickim i tatrzańskim.

 

 

więcej zdjęć na Facebook'u

 

 

 

 

 

 

8.01.2018

 

SERDECZNIE
ZAPRASZAMY

 

XIV Świdnicki Polonez Maturzystów

 

        12 stycznia o godzinie 12.00 na Świdnickim Rynku po raz CZTERNASTY spotkają się uczniowie klas maturalnych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele władz samorządowych, by wspólnie zatańczyć na symboliczne 100 dni przed maturą POLONEZA - za szczęśliwe zdanie matury.

 

Na Poloneza nie tylko maturzystów zaprasza organizator
Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy.

 

 

 

 

 

 

21.12.2017

 

Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku

 

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok żegnamy minione miesiące i pełni nadziei spoglądamy w przyszłość. Pragniemy przeżyć niepowtarzalne świąteczne chwile W pokoju i wzajemnej bliskości.

Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia, refleksji i nadziei.


"Naszą nadzieja jest w Chrystusie,
przecież w Nim się spełniło to,
na co czekamy, jako obietnicę."

(św. Augustyn, Przeciw Faustowi 11,7)

 

 

 

 

 

 

Niech magia Świąt Bożego Narodzenia
Wypełnia ciepłem wszystkie mroźne dni,
A blask gwiazd przypomina,
Że czasem wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie…

Spełnienia wszystkich świątecznych życzeń!

 

 

 

 

 

 

 

 
 

3.12.2017

 

BRAWO!

 

BRAWO!

 

BRAWO!

 

 

 

Wasz kolega Michał Spisak stypendystą Prezesa Rady Ministrów
 

 

Michał Spisak z trzeciej klasy technikum  odebrał  z rąk pani Minister  Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka stypendium Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się dnia 1 grudnia br. w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju.

Stypendium takie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym
2016/2017 na cały kolejny rok szkolny.

Michał jest uczniem wybitnie uzdolnionym matematycznie. Najwyższe noty zdobywa również z przedmiotów zawodowych i języków obcych. W ubiegłym roku szkolnym średnia ocen Michała wyniosła 5, 47!

Warto również w tym miejscu przypomnieć sukcesy naszego ucznia: I miejsce w Finale Międzyszkolnego Konkursu „Logika i Matematyka”, II m-ce w XV Powiatowym Konkursie Matematycznym, I m-ce drużynowo w VII Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym, udział w Ogólnopolskim Konkursie Elektron /22 m-ce w finale/. Michał jest uczniem niezwykle skromnym, bardzo koleżeńskim i zawsze chętnym do pomocy.

Serdecznie gratulujemy naszemu stypendyście i życzymy wielu kolejnych sukcesów

 

 

 

 


29.11.2017

 

Brąz dla Mechanika

Mechanik trzecią drużyną w powiatowych rozgrywkach piłki siatkowej!! Z 6 meczów, które rozegrali siatkarze z ZSM, 4 wygraliśmy i 2 przegraliśmy. Najpierw w eliminacjach pokonaliśmy ZSnr1 2:0, ZSZ Strzegom 2:0 i Hotelarzy 2:1. W wielkim finale, w którym brało udział 4 zespoły przegraliśmy z I LO 0:2 i z ZSE 0:2 ,a w meczu o III miejsce po zaciętej walce pokonaliśmy licealistów ze Strzegomia 2:0. Gratulacje dla chłopaków, którzy momentami toczyli wyrównany bój z faworytami rozgrywek czyli I LO i ZSE.

Skład: Bartosz Lukaszczyk IVaT, Adrian Gnutek IVbT, Damian Majchrzak IVbT, Jacek Grajkowski IIIaT, Filip Olszówka IIIaT, Marcin Wołek IVaT, Mikołaj Galiński IaT i Oskar Durzyński IVaT.

 Piotr Godula

 

 

 

 

 

 

 

 

25.11.2017

 

Bob Dylan  i Udo Lindenberg  w Mechaniku!

 

Już po raz dziesiąty miłośnicy poezji spotkali się w Zespole Szkól Mechanicznych podczas  X POWIATOWEGO WIECZORU POEZJI OBCOJĘZYCZNEJ, który odbył się w czwartek 23 listopada. W imprezie zechciało wziąć udział 35 wykonawców  z aż 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Uczennice i uczniowie z: II LO, III LO, ZSE, ZSHT, ZS Nr1, ZS CKR w Mokrzeszowie oraz oczywiście z ZSM.
    Śpiewali i recytowali utwory dwóch wielkich twórców: Boba Dylana i Udo Lindenberga. Dlaczego właśnie ich  twórczość  była tematem X PWPO? W hołdzie dla ich wieloletniej twórczości, talentu, niespotykanych zdolności kompozytorskich, poetyckich i pisarskich.
   Ich utwory zawierające komentarze społeczne, polityczne i filozoficzne były niejednokrotnie wpisane w nurt ówczesnej kontrkultury, wnosząc ożywczy powiew w spostrzeganiu i kształtowaniu rzeczywistości. Wielokrotnie nominowani do różnorodnych nagród i nagradzani, tworzą i występują do dziś, zachwycając coraz to nowe pokolenia fanów na całym świecie.
    Twórczość Boba Dylana i Udo Lindenberga jest ciągle bliska młodemu pokoleniu i to właśnie ona była motywem przewodnim naszego Wieczoru. W przepięknej jesiennej scenerii oświetlonej blaskiem migoczących światełek i świec zgromadzona widownia wysłuchała utworów w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim.
    Każdy utwór był wzbogacony nastrojową muzyką i prezentacją multimedialną, stanowiącą ilustrację do utworu. Wielu uczestników Wieczoru zachwycało niezwykłą interpretacją utworów, perfekcyjnie opanowanym językiem obcym  i wspaniałym głosem. Mieliśmy okazję wysłuchać  takich hitów  Boba Dylana jak:” Blowing in the wind”, „Knocking on heaven’s door” czy „Like a rolling stone.”

Dodatkową atrakcją były pyszne domowe ciasta, kawa i herbata. Wszyscy uczestnicy wieczoru otrzymali atrakcyjne nagrody. Organizatorzy Wieczoru, Zespół języków obcych ZSM zapowiadają kolejną edycję Wieczoru  w przyszłym roku, na którą  już dziś serdecznie zapraszają.

 

 

 


więcej zdjęć na Facebook'u

 

 

 

 

 

23.11.2017

Ciekawe  warsztaty naukowe

 

   7.11.2017r. dwie grupy uczniów z klas pierwszych /mechanicy i mechatronicy/  wzięli  udział w zajęciach zorganizowanych na Politechnice Wrocławskiej.
Pierwsza grupa /uczniowie klasy 1c Technikum/ uczestniczyła w zajęciach z mechatroniki. W ramach zajęć uczniowie samodzielnie napisać program do sterowania pracą silnika krokowego i wykonać skanowania wybranego obiektu. Uczniowie skanowali własne twarze i zobaczyli w jaki sposób tworzy się modele przestrzenne na podstawie obrazu uzyskanego ze skanera.
Natomiast druga grupa /uczniowie klasy 1a Technikum/ uczestniczyła w zajęciach dotyczących badania wytrzymałości materiałów. Uczniowie przeprowadzili statyczną próbę rozciągania, z omówieniem jej wyników, a także zapoznali się z wyposażeniem hali w budynku B-4 Wydziału Mechanicznego.

 

 

    24.10.2017r. uczniowie klas drugich Technikum uczestniczyli na zajęciach w laboratorium Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, których tematem  były „badania wytrzymałościowe metali”. W pierwszej części zajęć, uczniowie poznali nowoczesne technologie laserowe stosowane w przemyśle przy projektowaniu konstrukcji z wykorzystaniem  modelowania komputerowego oraz w medycynie przy produkcji implantów.

Druga cześć to już badania laboratoryjne.  Po podziale na grupy, uczniowie przystąpili do badań - / przygotowanie próbek (pomiary + oznaczenie); przeprowadzenie próby wytrzymałościowej (obserwacja próbki w czasie badania);  analiza powstałego wykresu wytrzymałościowego /.

Odbyte zajęcia zostały udokumentowane otrzymanymi przez uczniów  certyfikatami.

 

 

 

 

 

    21.09.201r. informatycy z  klasy 2 i 3   uczestniczyli w laboratorium "Skanowanie 3D", które odbyło się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie poznali metody przenoszenia rzeczywistego kształtu trójwymiarowego modelu do postaci cyfrowej oraz podstawy programowania. Przedstawiono przykłady świadczonych usług w zakresie pomiaru kształtu obiektów technicznych, muzealnych, rzeźb, figur oraz modeli.

 

 

 

 

 

 

 

13.11.2017

SŁONECZKO na Święto Niepodległości

    W przeddzień Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się przepiękna uroczystość upamiętniająca ten dzień. Uroczystość tym bardziej niezwykła, gdyż aktorami tego wydarzenia stały się dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 „Słoneczko”. To właśnie one, wspaniale przygotowane przez panie nauczycielki, zaprezentowały zgromadzonej społeczności szkolnej patriotyczne wiersze i pieśni , m.in.:
„Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Szara Piechota”.

    W repertuarze znalazł się również dobrze wszystkim znany utwór „Kto ty jesteś?”.  W prostych dziecięcych utworach dzieci przypomniały nam o drodze Polski ku wolności, poczuciu obowiązku w stosunku do ojczyzny i uczuciach patriotycznych, jakie zapewne drzemią w każdym z nas.

    Dzieci w pięknych strojach narodowych zatańczyły poloneza, krakowiaka i mazura, wzbudzając absolutny aplauz publiczności. Niezwykle wzruszającym momentem  uroczystości było wspólne zaśpiewanie hymnu narodowego, zapowiedziane przez uroczą dziewczynkę. Pomimo  tremy i prezentowania się przed tak liczną  i poważną publicznością dzieci przepięknie wykonały cały przygotowany program  i zdobyły owacje na stojąco! Myślę, że tegoroczna  uroczystość  na długo pozostanie w naszej pamięci.






 

 

 

10.11.2017

 11 listopada
to symbol
miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary,
symbol zwycięstw, symbol pamięci.
 

 

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


"...Proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy. Proszę Was, abyście mieli ufność nawet wbrew każdej własnej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało, abyście od Niego nigdy nie odstąpili (...). Proszę Was o to. Amen."

Jan Paweł II


 



 

Abyśmy zawsze pamiętali, kim jesteśmy i czym jest dla nas Polska.
Bądźmy dumni z naszego kraju.
Bądźmy prawdziwymi Polakami kochającymi swoją ojczyznę.

 

 

    Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku

    Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tak więc przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone było tylko dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Zamiast niego ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy powołanego pod kontrolą Stalina w 1944 roku.

    Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych. Ponadto organizowane są parady i koncerty, a także Bieg Niepodległości, w którym startują również znane osobistości ze świata sportu, polityki i estrady. To we współczesnej Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. I trudno się dziwić – o odzyskanie suwerenności Polacy walczyli łącznie 123 lata (od roku 1795, kiedy miał miejsce III rozbiór). Następnie, po okresie międzywojennym przyszło nam czekać kolejnych 50 lat (1939-1989).

 

zenD

 

 

 

JUTRO

 

Pamięć
o tych co odeszli pozostanie na zawsze
w naszych sercach.

 


1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

 

 

 

 

Czasem odchodzą nasze anioły... 
I nagle w miejscu staje czas...
A z nimi cząstka nas odchodzi 
I wielki smutek marszczy twarz!
Czasem na chwilę gaśnie słońce 
Duszę wypełnia gęsty mrok
Nikną nadzieje i marzenia 
I w pustce ginie tęskny wzrok!

Czasem odchodzą dobrzy ludzie
Co nam pomogli w życiu wiele
I próżno wtedy pytać Boga 
Czemu odchodzą przyjaciele!
Lecz oni ciągle przecież żywi
Nadal wytrwale są wśród nas
Ich dusze przy nas pozostały 
Tylko ich ciała zabrał czas...

 

 

 

zenD

 

 

 

 

 

 

19.10.2007

Prawdziwy sukces świdnickiego „Mechanika”

 

17 października 2017 roku odbyła się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i ministerialnych z okazji Święta Edukacji Narodowej. Był to prawdziwy sukces świdnickiego „Mechanika”, którego nauczyciele i pracownicy po raz kolejny zostali docenieni i wyróżnieni za swoją pracę na rzecz szkoły i rozwoju uczniów.

To piękne uwieńczenie Jubileuszu 70-lecia, który  szkoła obchodzi w tym roku szkolnym. Osiem Pań otrzymało z rąk Wicewojewody Dolnośląskiego Pana Kamila Zielińskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pana Romana Kowalczyka prestiżowe odznaczenia za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków oraz sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

 Medalami za Długoletnią Służbę przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostały odznaczone: Medalem Złotym: Pani Elżbieta Przerwa-Dymnicka - wychowawczyni w internacie Medalem Srebrnym: Pani Beata Netkowska - nauczycielka informatyki i Pani Małgorzata Mika - główna księgowa Medalem Brązowym: Pani Agnieszka Kawałko - nauczycielka biblioteki i Pani Aleksandra Warchała - nauczycielka wychowania fizycznego

Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznanym przez Ministra Edukacji Narodowej zostały odznaczone: Pani Beata Wachel-Sierzputowska - wicedyrektor i nauczycielka matematyki, Pani Małgorzata Bogusławska-Kurzawa - nauczycielka języka angielskiego i Pani Adrianna Świder -nauczycielka matematyki i przedmiotów zawodowych spedycyjnych.

Wyróżnionym Paniom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów w wypełnianiu dydaktycznej i wychowawczej misji szkoły.

Krzysztof Anklewicz - Dyrektor

 

 

 

 

14
październik
2017

tradycja
i historia
to nasze
życie!

 

 

   Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika  to niewątpliwie okazja do świętowania, ale przede wszystkim do wspomnień, podsumowań i refleksji.  "Mechanik" to szkoła z wieloletnią tradycją, która nieodzownie wpisała się  w otoczenia jak i klimat miasta. To szkoła nowoczesna, która kształcąc kolejne pokolenia, kultywuje tradycję i stoi na straży poszanowania godności zarówno ucznia jak i nauczyciela. 

    Z tej okazji przekazujemy słowa szacunku i uznania dla tych wszystkich, którzy tworzyli i tworzą historię tej szkoły. Wszystkim byłym i obecnym pedagogom, dyrektorom, pracownikom administracji i obsługi, a także absolwentom, uczniom i ich rodzinom życzymy wielu szczęśliwych chwil, pełnych ciepła i wzruszenia, zadowolenia i radości.

    Życzymy by każdy dzień był pełen chęci do działania i podejmowania wyzwań oraz przynosił nowe pomysły edukacyjne. Życzymy sukcesów i satysfakcji w codziennej, trudnej i odpowiedzialnej pracy, oraz nieustającej troski o właściwe wychowanie młodzieży. Życzymy wytrwałości w budowaniu szkoły otwartej na marzenia i potrzeby młodzieży, opartej na poszanowaniu indywidualności każdego młodego człowieka.

 

 

 

 

 


       
   JUTRO Dzień Nauczyciela
, w właściwie Dzień Edukacji Narodowej jest rocznicą utworzenia w 1773 roku z inicjatywy ówczesnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Obecnie obchodzony 14 października jest świętem wszystkich nauczycieli!

 

 

Czego możemy im życzyć w tym dniu?
Przede wszystkim cierpliwości do niesfornych uczniów, uśmiechu, pogody ducha, otwartości i pasji w nauczaniu, tego, aby uczenie sprawiało im szczerą radość i dawało mnóstwo satysfakcji.

 

 

 

zenD

 

 

 

09.10.2017

 


 

 

Absolwentów, którzy będą się rejestrować  w dniu ZJAZDU,

a chcą uczestniczyć w "Spotkaniu przy muzyce"

prosimy o zadeklarowaniu swego udziału najpóźniej

do 12 października (czwartek) do godziny 10:00

w sekretariacie szkoły  - tel. 748524094

1.10.2017

Dalej na zwycięskiej drodze

 

    Nowy sezon i dalej na zwycięskiej drodze. W piątek 30.09 w parku Centralnym, odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Mechanik po raz kolejny wygrał te zawody, prowadząc od pierwszej do 10 zmiany. Tylko na trzeciej zmianie przeciwnicy zaatakowali, ale biegnący wtedy Oskar Durzyński z IV aT najpierw nie dał się wyprzedzić, a potem jeszcze przyspieszył i wyprowadził naszą szkołę na 20 m przewagi. Całe zawody wygraliśmy z około 1 minuty przewagi nad ZSB-E. Puchar odebrał nasz kapitan Filip Olszówka z III a T.

 

Skład: Filip Olszówka IIIaT, Wojtek Kurzeja IIIbT, Oskar Durzyński IVaT, Jakub Krakowiak IIaZ, Piotr Kisiel IIIbZ, Dominik Ciuba IcT, Dobrzański Krystian IIaT, Mateusz Hajdrych IaT, Ernest Polejańczyk IIaT, Damian Myszkowski IIIbT, Robert Arkadiusz IIbT.

Opiekun Piotr Godula

 

 

 

 

 17-09-2017

 

 


POMNIK POMORDOWANYCH
NA WSCHODZIE

 


KATYŃ

 


MIEDNOJE

 


CHARKÓW

 
 

Prawda historyczna jest tylko jedna !!!

 

 

 

 

78 lat temu o świcie w dniu 17 września, kiedy oddziały Wojska Polskiego stawiały jeszcze opór armiom niemieckim, Polska została zaatakowana przez Związek Sowiecki, związany tajnym sojuszem z III Rzeszą. W tych warunkach najwyższe władze Rzeczypospolitej i Naczelny Wódz w nocy z 17 na 18 września opuścili terytorium państwa, przechodząc na teren Rumunii.

W dniu agresji sowieckiej w rękach polskich znajdowała się niemal połowa terytorium Rzeczypospolitej. Broniła się Warszawa i Twierdza Modlin. Trwała bitwa nad Bzurą i obrona wybrzeża morskiego. Toczyły się krwawe boje na Lubelszczyźnie, bronił się Lwów.

Siły sowieckie liczyły ponad 450 tysięcy żołnierzy. Liczba ta z każdym dniem wzrastała, dochodząc pod koniec września do około półtora miliona. W szeregach Wojska Polskiego znajdowało się jeszcze około 600 tys. żołnierzy, z czego związanych walką z Niemcami było około 250 tys. Na wschodnich obszarach Polski w różnego rodzaju jednostkach było ponad 200 tys. żołnierzy. Granica wschodnia dozorowana była przez niespełna 20 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Wojsko Polskie nie było w stanie skutecznie przeciwstawić się nowemu agresorowi, zwłaszcza, że ataku z tej strony nie przewidywano. Jednakże pomimo całkowitego zaskoczenia i przewagi wschodniego agresora wiele jednostek KOP-u stawiło opór. Długo utrzymywały swoje pozycje pułki KOP-u „Wilejka”, „Podole” i „Sarny”. Granicy Broniły bataliony: „Ludwikowo”, „Sienkiewicze”, „Dawidgródek”. Do historii przeszły obrona Wilna oraz walki polskiej kawalerii pod Skidlem i Kodziowcami. Bohaterski opór stawiła grupa KOP-u gen. Wilhelma Orlik-Rückemana, która pod Szackiem i Wytycznem zadała najeźdźcy ciężkie straty. Szczególnie zacięty charakter miała dwudniowa obrona Grodna. W oporze stawianym do końca września Armii Czerwonej uczestniczyło w zwartych jednostkach co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy polskich. Największą zwartą jednostką była Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, licząca ponad 20 tys. żołnierzy broniła się najpierw przed Armią Czerwoną, a następnie walczyła z Niemcami. Atak na Polskę od wschodu poważnie osłabił jej możliwości obronne i skrócił w konsekwencji opór.

W dniu 28 września Niemcy i Sowieci podpisali układ „O granicach i przyjaźni” modyfikujący pakt Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z nowymi postanowieniami, granica niemiecko-sowiecka przebiegała na linii Narwi, Bugu i Sanu. Pod okupacją sowiecką znalazło się ok. 201 tys. km2,
w tym co najmniej 5 mln Polaków. Jeden z dodatkowych tajnych protokołów przewidywał współpracę obu państw w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.

 

 

zenD

 

12.09.2017

 

 

 Zaproszenie

Dyrekcja i wychowawcy zapraszają rodziców na comiesięczne spotkanie

czwartek 14 września 2017r.

godzina 16.30 - klasy pierwsze 
godzina
17.00 - pozostałe klasy

 

 

 

01.09.2017

 

 

WOJSKO NIEMIECKIE WYŁAMUJE SZLABAN GRANICZNY - WOJNA

SOJUSZNICY

78 ROCZNICA WYBUCHU iI WOJNY ŚWIATOWEJ

 

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wojska niemieckie,
bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski,
a
17 września wschodnie granice Polski przekroczyły oddziały Armii Czerwonej.

 


 

mini lekcja historii > przeczytaj

 

zenD

 

 

 

 

28.08.2017

PIERWSZY
DZWONEK

 

 

 

Zapraszam na uroczystość Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018,
która odbędzie się w poniedziałek
4 września 2017 roku - godzina 9:45

 

Zbiórka:  godz. 8:45  -  Klasy I;   godz. 9:30  -  Klasy II, III, IV