Szkolny News 2009/2010


Najważniejsze informacje z życia szkoły i nie tylko
 

 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE

 


LISTA UCZNIÓW
PRZYJĘTYCH DO KLAS PIERWSZYCH

NA ROK SZKOLNY 2010/2011

12-07-2010


28.06.2010
 

 

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

 

 
 

DYREKCJA ZSM

zaprasza wszystkich rodziców  nowoprzyjętych
uczniów do klas pierwszych na spotkanie
informacyjno-organizacyjne.

Zebranie jest "obowiązkowe" -  rodzice muszą podpisać
ważne dokumenty i oświadczenia przed rozpoczęciem roku szkolnego.

(informacje:  o książkach, o wymaganiach szkolnych - prawach
 i obowiązkach uczniów, rodziców,  o bezpieczeństwie
)

7 lipca 2010 godzina 17:00
 

Wstępna lista zakwalifikowanych kandydatów
do przyjęcia zostanie ogłoszona 2 lipca 2010 r. o godzinie 14:00

 

Ostateczna lista przyjętych uczniów do klas pierwszych
zostanie ogłoszona 7 lipca 2010 r. o godzinie 12:00

 

 

 

 

 

 

 


25.06.2010
  

Tooo JUŻ   W A K A C J E? !!!!!!!!!!!!!!!!

 

 0 godzinie 10-tej  zakończył się rok szkolny 2009/2010 
- rozpoczęły się WAKACJE.

Uroczysty apel, życzenia, podziękowania, rozdanie świadectw, kwiaty, uściski, uśmiechy. Była to też okazja do wyróżnienia laureatów i finalistów wszystkich konkurów przedmiotowych i sportowych (zarówno szkolnych, powiatowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich).

 

WSZYSTKIM UCZNIOM, NAUCZYCIELOM ORAZ DYREKCJI

ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH, NIEZAPOMNIANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI.

 

ZOBACZ FOTKI Z ZAKOŃCZENIA ROKU

 

 
 

 

zenD

 

 

 

 

 

24.06.2010
 

 

 

 

Informacja dla Absolwentów gimnazjów

Dokumenty potwierdzające osiągnięcia będą przyjmowane
również w sobotę, tj. 26 czerwca 2010 r.
od godziny 9:00 do 12:00

 

 

SZKOŁA

ZAWÓD

PRACA

 

 

 

 

 

 

 


18.06.2010

 

 

 

 

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ZSZ

 

Dziś o godzinie  12:00 w sali gimnastycznej zebrali się wszyscy Absolwenci ZSZ, rodzice, zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele oraz Dyrekcja szkoły.
Pożegnanie. Jak zawsze było bardzo uroczyście – wprowadzenie sztandary – hymn – przywitanie gości – przemówienie Pana Dyrektora, podziękowania dla rodziców, rozdanie nagród dla naj… ABSOLWENTÓW – kwiaty dla wychowawców  i  o s t a t n i e  zdjęcie klasowe.

Wszystkim ABSOLWENTOM życzymy sukcesów w pracy i zapraszamy do zdobywania dalszej wiedzy w naszej szkole.    P O W O D Z E N I A

 

 

 

 

 

 


12.06.2010

 

 


 

„Żetem”  Paris

Paryż… „żetem”  Paris… czy jest coś bardziej banalnego niż zestawienie słów Paryż i miłość? No, może Wenecja i miłość, ale Paryż jest równie zużyty i sztampowy, jak Wenecja. Jeśli się oświadczać, to tylko w Paryżu. Tam jeździć w poślubne podróże i na singlowe wędrówki w poszukiwaniu namiętnego uczucia. Paryż podobno tętni miłością i chętnie się nią dzieli z przyjezdnymi.


Z legendą Paryża od
2 do 6 czerwca 2010 roku, jako miasta miłości postanowiło zmierzyć się kilkunastu nauczycieli naszej szkoły, którzy chcieli stworzyć historyjki opowiadające o zakochan.... . Założeniem projektu było ukazanie różnych stron uczucia, dla których scenerią były poszczególne części francuskiej stolicy. (Montmartre, Wersal, Luwr, Widok z Wieży Eiffla, Moulin Rouge, Notre-Dame, Panteon, rejsy Sekwaną i wiele innych fascynujących miejsc)

Oczywiście nic z tego odkrywczego nie wynikło, bo i wyniknąć nie musiało. Wiadomo, że miłość jest ślepa, głucha, determinuje nasze wybory, może być przekleństwem lub wyzwoleniem. 

Nie ma, co ukrywać, że wieczorny spacer starymi ulicami w blasku latarni ma niepowtarzalny klimat, zaś wspólne śniadanie na bulwarze z pewnością zapadnie w pamięć.

Każdy, kto choć raz był w Paryżu potwierdzi, że w tym mieście można się zakochać.

Zapraszam, zatem do obejrzenia kilka najlepszych ujęć Paryża zawartej w filmowej składance będącej owocem wyjazdu. TUTAJ ….

 

 

 

zenD

 

 

 

 

 

 

12.06.2010

 

GŁÓWNI ORGANIZATORZY KONKURSU










 

Sukces  „Mechanika”
w Finale XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Po sześciu latach przerwy reprezentacja naszej szkoły w składzie Piotr Kiełtyka, Damian Sroka i Paweł Rychel uczestniczyła w Finale XIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbył się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w dniach od 7 do 9 czerwca.

Podczas finału zawodnicy-uczniowie  – reprezentanci z 16 województw, uczestniczyli w konkurencjach sprawdzających wiedzę i umiejętności takich jak: znajomość przepisów ruchu drogowego, znajomość historii motoryzacji, umiejętność udzielania pierwszej pomocy, jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem z wykorzystaniem talerza Stewarta, umiejętność obsługi codziennej motoroweru.

Po zaciętej wielodniowej walce ostatecznie  wygrała drużyna Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu
a NASZ TEAM ZAJĄŁ 9 MIEJSCE.

Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy!

zdjęcia: CSP Legionowo
 

Finał Konkursu - to przedsięwzięcie wieloetapowe. W eliminacjach najniższego szczebla – w szkołach - biorą udział uczniowie szkół i ich absolwenci w danym roku szkolnym. Na podstawie indywidualnych wyników tworzone są trzyosobowe drużyny, które reprezentują szkoły na dalszych etapach turnieju (międzyszkolnym- powiatowym, wojewódzkim). Do finału ogólnopolskiego docierają zwycięskie drużyny wyłonione w finałach wojewódzkich. Finały turniejów odbywają się każdego roku w innej miejscowości, bardzo często są to niewielkie miasta, dla których turniej jest znaczącą imprezą aktywizującą społeczności lokalne.

 

 

zenD

 

 

 

26.05.2010


 

Święto Mamy

„Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz…”

 

Dzień Matki to najbardziej wzruszające święto w roku. Matka, mama, mamusia to od zawsze symbol mądrej, bezinteresownej miłości.
Matka to najważniejsza osoba w życiu każdego z nas.
Matka – to odpowiedzialność.
Matka – to troska i lęk.
Matka – to duma z największej roli, jaką przychodzi odegrać w życiu kobiety.
Matka – to najpiękniejsze słowo w każdym języku świata.

W Dniu Matki wszystkim Mamom składamy serdeczne i ciepłe życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju, radości i dumy ze swych pociech oraz powodzenia w każdym – nie tylko dzisiejszym dniu.

Pamiętajmy, że nie tylko na Dzień Matki każdej mamie należą się kwiatki i ciepłe słowa, również w każdym dniu a w Dniu Matki mamy okazję w sposób wyjątkowy okazać swoje podziękowania za wszystko, co mamy dla nas robią. Dzień Matki to okazja, aby podziękować za to, że od rana do późnej nocy martwią się o nas. Stoją przy nas w nocy, gdy płaczemy. Są przy nas, gdy o wołamy o pomoc. Dają nam przyjaźń i miłość najpiękniejszą, najtrwalszą.

Piosenka dla Mamy 

 

 

 

zenD

 

 

4.05.2010
 

MATURA

 

 

Nadszedł czas prawdy - kasztany zakwitły !?

Dziś punktualnie o godzinie 9.00 rozpoczął się maturalny maraton,
który potrwa do 21 maja.

Mamy nadzieję, że będzie dobrze, że nie zabraknie naszym wszystkim tegorocznym maturzystom wiedzy, młodzieńczego zapału no i oczywiście odrobinę szczęścia!.

NIECH SZMOC BĘDZIE Z WAMI !!!

Dzisiaj zdać maturę to za mało - trzeba ją zdać bardzo dobrze lub, co najmniej dobrze,
aby dostać się na wymarzoną uczelnię.

 

 

 

zenD

 

 

 

30.04.2010

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości,
a zarazem przyszłość do Was należy.

Nadzieja zaś zawsze jest związana z przyszłością,
jest oczekiwaniem dóbr przyszłych.

                          Jan Paweł II

 

Dziś o godz. 10.00 odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2009/2010 dla klas maturalnych technikum. Na uroczystość pożegnania absolwentów  przybyli: -dyrekcja szkoły, -wychowawcy klas, -nauczyciele, -pracownicy szkoły, -zaproszeni goście: Pan Krzysztof Frąckowiak Prezes SIMP Oddział Wałbrzych, Pan Jacek Durlik Dyrektor CKZ Świdnica,  - rodzice absolwentów,  -uczniowie.

Rozdanie świadectw, kwiatki, nagrody to oczywiście tylko oprawa całej pożegnalnej imprezy. Cztery  lata spędzone w szkole to dla wielu z Was najpiękniejszy okres w życiu. Niejednemu zabiło mocniej serce, zakręciła się łezka w oku. Żegnamy się z Wami życząc powodzenia i sukcesów.

Życzymy Wam spełnienia marzeń...
najskrytszych,
niech będą realne i jasne.
Marzenia spełniają się często,
niech spełnią się też WASZE własne.

Jedno z nich właśnie dzisiaj udało się spełnić!

Następne - to MATURA!

 

 

zenD

 

 

 

 

 

22.04.2010

 

KWADRATURA KOŁA
                           czyli
VIII Powiatowy Konkurs Matematyczny

 

W PIĄTEK – 22 kwietnia – o godzinie 9.00 rozpoczął się VIII Powiatowy Konkurs Matematyczny. Sześć bardzo trudnych zadań autorstwa Pana profesora Leszka Stefańskiego – rozwiązało niewielu spośród 26 startujących "zawodników" z 6 ponadgimnazjalnych szkół powiatu świdnickiego.

Wygrał Hubert JAWORSKI z ZSO w Świdnicy, drugie miejsce zajął Patryk STOPYRA z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu a miejsce III  – Paweł RĄCZKA  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach.

Specjalne Wyróżnienie otrzymał  Mateusz MALICKI z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy za zajęcie I miejsca w kategorii uczniów z klas niematematycznych.

 Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody i dyplomy,  Hubert dodatkowo otrzymał Nagrodę Starosty, a opiekunowie i komisja konkursowa piękne podziękowania.
 

 

 

zenD

 

 

 

 

 
 


 

 

 

 

 

W dniu 13 kwietnia 1943 roku o godzinie dziewiątej piętnaście rano czasu nowojorskiego radio w Berlinie nadaje następującą wiadomość:
„Ze smoleńska donoszą wiadomość, że miejscowa ludność wskazała władzom niemieckim miejsce tajnych masowych egzekucji, wykonywanych przez bolszewików, podczas których wymordowano 10000 polskich oficerów. Władze niemieckie udały się do miejscowości Kosogory, będącej sowieckim uzdrowiskiem, położonym o 16 kilometrów na zachód od Smoleńska, gdzie dokonano strasznego odkrycia.  Znaleziono dół mający 28 metrów długości i 16 metrów szerokości, w którym znaleziono 3000 ciał ułożonych w 12 warstwach. Wszystkie ciała były w pełnych mundurach wojskowych."

 

Obchody  z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, zapiszą się czarną kartą w historii Polski.

 10 kwietnia 2010 o godzinie 8:56 czasu polskiego (10:56 czasu lokalnego). Samolot Tu-154M, przewożący m.in. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się ok. 1,5 km od lotniska Smoleńsk-Siewiernyj pod Smoleńskiem, w miejscowości Pieczorsk. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot zahaczył lewym skrzydłem o drzewo lub o maszt naprowadzający przy próbie lądowania we mgle.

Katastrofy nikt nie przeżył. Oficjalna lista ofiar katastrofy opublikowana przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zawiera 89 pasażerów i 7 członków załogi.

lista ofiar

WARTO ZOBACZYĆ więcej...

 

zen

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

2.04.2010

 

 

 

 

 Alleluja, Alleluja...

 

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Życzymy wszystkim, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

Wesołych, pogodnych świąt
w prawdziwym wiosennym nastroju,
serdecznych spotkań
w gronie rodzin
i wśród przyjaciół.

 

Pamiętaj by w tych świątecznych dniach wysłać życzenia
do twoich bliskich i znajomych. Jest to miły wyraz pamięci.

 

 

Wielkanoc to najstarsze, radosne święto, kojarzące się z kolorowymi pisankami, święconką i śmigusem-dyngusem. W każdą niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią wyjątkowo uroczyście, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa.
Zgodnie z polską tradycją wielkanocną dzielimy się jajkiem, składając sobie
wzajemnie życzenia.

 

Zwyczaje wielkanocne

Najpopularniejszy to oczywiście lany poniedziałek nazywany również śmigusem-dyngusem. Jest to zwyczaj polegający na polewaniu wszystkich woda a w szczególności dziewcząt. Zmoczone w tym dniu panny miały bowiem zwiększone szanse na zamążpójście.

Zapomnianą juz tradycją jest tzw pogrzeb  żuru. W ostatnie dwa dni postu były związane z przygotowaniami do świąt i wtedy również robiono pogrzeb żuru, była to bowiem potrawa która spożywano przez cały okres trwania postu. W tych dniach wylewano garnek z żurem.
Zapomniane również zostało widowiskowe wieszanie śledzia czyli kolejnej bardzo często spożywanej potrawy zamiast mięsa w okresie postu. Śledzia przybijano do drzewa za karę iż tak długo gościł na na talerzach domowników

Tradycja robienia świątecznych porządków jest jeszcze nam znana. Wiąże się ona nie tylko z przedświątecznym sprzątaniem, ma również znaczenie symboliczne polegające na wymiataniu z domów zimy  a wraz z nią zła i chorób.

Tradycją którą uznajemy w naszych czasach jest oczywiście Święconka. Święconką nazywamy koszyk z jedzeniem, który należy poświęcić w Wielką Sobotę.

Wielka Niedziela wiąże się również ze świątecznym śniadaniem bogatym w typowe przysmaki wielkanocne. Śniadanie jest poprzedzone uroczystym dzieleniem się jajkiem.

Pewną nowością wśród tradycji są wielkanocne prezenty od zajączka. Mają one formę słodyczy lub drobnych upominków.

Istnieje jeszcze wielkanocny przepis na poprawę urody. Jeśli dziewczyna umyje twarz w wielką Sobotę w wodzie w której uprzednio gotowały się jajka na święconkę to znikną wszystkie niedoskonałości jej urody.

zen

 

 

 

 

 

 

21:37
2.04.2005

 

 

 Jan Paweł II - PAMIĘTAMY (V rocznica śmierci)

„…Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa... Pamiętając o tym... wzywam was wszystkich, byście wzrastali w człowieczeństwie, byście przeobrażali się w „nowych ludzi”, coraz pełniej uznając i przyjmując w waszym życiu obecność Boga, który jest Miłością ... Świat z niecierpliwością oczekuje naszego świadectwa miłości, świadectwa, które płynie z głębokiego osobistego przekonania i ze szczerego aktu miłości i wiary w zmartwychwstałego Chrystusa…”

Jan Paweł II
 

 

Pięć lata temu odszedł nasz ukochany Ojciec. Ale nigdy nas nie opuścił. Pamiętamy jego gesty, powracają do nas Jego słowa. Serca nasze smucą się i krwawią z powodu tej niepowetowanej straty, ale my, nie tracimy wiary i jesteśmy pewni, że ten cudowny człowiek żyje nadal i jest naszym orędownikiem w przestworzach niebios.
Wiarę tę utrwala w nas następca Jana Pawła II – papież Benedykt XVI mówiąc: „Możemy być pewni, że nasz ukochany papież jest w oknie domu Pana. Patrzy na nas i nam błogosławi”. Wielu z nas dopiero teraz odkrywa bogactwo i głębię papieskiego nauczania.

 

 

zobacz > WSPOMNIENIE O JANIE PAWLE II

 

 

 

zen

 

 

 

 

 

 

19-03-2010

Powiatowy Konkurs Wiedzy Informatycznej
F I N A Ł

Finał odbył się 19 marca 2010r. w Zespole  Szkół  Mechanicznych

     W konkursie uczestniczyli  wszystkie szkoły gimnazjalne powiatu świdnickiego do
I etapu zgłosiło się 6 szkół gimnazjalnych – 83 uczniów. (I etap to test – 45 pytań oraz 5 zadań otwartych)

Po pierwszym etapie do konkursu finałowego zostało wstępnie zakwalifikowanych 21 uczniów a mianowicie:

Maruszewski Wojciech, Słodkowski Gabriel, Konicki Mateusz,
Kaptur Hanna, Schabowicz Łukasz, Sobol Michał, Wąż Michał,
Poznański Jacek, Eszwowicz Maciej, Tyburcy Krzysztof,
Szarapow Sebastian, Daras Damian, Dębicki Kacper, Miś Magdalena,
Krata Wywiana, Zajdel Karolina, Musiałek Maciej, Stadnik Piotr,
Czapkowski Szymon, Zabłocki Bogumił, Szymanowski Karol,

Każdy finalista przed finałem musiał wykonać prezentację na jeden do wyboru tematów:

1 Najważniejsze osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju informatyki.

2 Internet bardziej zagraża ludziom czy pomaga w codziennym życiu.

3 Mój przyjaciel Komputer pomaga mi w nauce.

4 Czy komputer może zachorować – jak go leczyć?

5 Komputer końca XXI wieku.

Ostatecznie do Finału zakwalifikowano 20 uczniów.

 

Konkurs finałowy to rozwiązanie dwóch zadań.

 

Laureaci Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej ALEKSANDER
edycja 2010

1 miejsce   – Słodkowski  Gabriel       / drukarka Epson /

2 miejsce   – Maruszewski Wojciech  /  kierownica /        

3 miejsce   – Konicki Mateusz             / zestaw do Skaypa /

4 miejsce      Musiałek Maciej              / zestaw - długopis i automatyczny ołówek /

5 miejsce      Daras Damian                / zestaw-  długopis i automatyczny ołówek /

 

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz miłe upominki.

Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy.

 

Sponsorem trzech pierwszych nagród, a zarazem Patronem Konkursu był Zygmunt Worsa —Starosta Świdnicki

 Wyróżniono również pięć prezentacji, a mianowicie: Gabriela Słodkowskiego, Krzysztofa Tyburscy, Damiana Marasa, Wiwiany Kraty, Musiała Macieja.

 Podziękowania wraz z pięknymi książkami o Świdnicy za zorganizowanie i przeprowadzenie  I etapu konkursu oraz pracę w komisji konkursowej II etapu - Finału konkursu Aleksander otrzymali opiekunowie.

Sponsorem pozostałych nagród była Rada Rodziców Zespołu Szkól Mechanicznych w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica. Wszystkim sponsorom w imieniu uczestników konkursu serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

zen

 

 

18-03-2010

MECHANIK POTRAFI

Po raz kolejny nasza SZKOŁA zorganizowała cykl spotkań naukowych, poznawczych, konkursy, pokazy w ramach VII Festiwalu Nauki pod tajemnicza nazwą MECHANIK POTRAFI. Słuchaczy i tym razem czekało wiele interesujących tematów i zagadnień. Nauka i sztuka w świecie iluzji, samochody na prąd, życie wulkanów, trening wyobraźni, obrabiarki sterowane numerycznie CNC, sztuki walki – Capoeira, Karkonosze z satelity, czy myślące roboty to tylko niektóre z nich.

Odbyło się bardzo wiele spotkań, w których uczestniczyli uczniowie ze szkól ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych oraz uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji, rodzice.  

Wszystkim wykładowcom, prezenterom  w imieniu uczniów biorących udział w festiwalu serdecznie dziękujemy.

 

zen

 

 

 

5-03-2010

 

 

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

ZAPRASZAMY

 

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE ORAZ
3 KLASY
 SZKÓŁ
GIMNAZJALNYCH

WRAZ Z
OPIEKUNAMI

 

 

 

zen

 

 

 

 

 

1-03-2010

 Mechanik na Zamku Królewskim w Warszawie

 

24 lutego 2010 roku odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie wręczenie raportów z ewaluacji zewnętrznej w ramach w projektu unijnego „Program wzmocnienia efektywności systemu nadzoru pedagogicznego i oceny jakości pracy szkoły” wdrożonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach strategii zmian w polityce oświatowej państwa. Jedną z dwóch szkół w województwie dolnośląskim i 32 w Polsce, które otrzymały raport był Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

Gośćmi honorowymi spotkania byli: Pani Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej i Pani Krystyna Szumilas – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz koordynatorzy projektu: Pani Joanna Berdzik – koordynator z ramienia MEN-u i Pan Grzegorz Mazurkiewicz – koordynator z ramienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli udział kuratorzy oświaty na czele z Panią Beatą Pawłowicz – Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, wizytatorzy, przedstawiciele władz samorządowych pełniących rolę organów prowadzących oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzona została ewaluacja.

W imieniu Zespołu Szkół Mechanicznych raport odebrał Pan Krzysztof Anklewicz – Dyrektor szkoły, a w imieniu Starostwa Powiatowego w Świdnicy Pan Stanisław Szelewa – Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania. Pan Krzysztof Anklewicz, przemawiając w imieniu wszystkich dyrektorów, podziękował za wyróżnienie jakim było wybranie 32 szkół, w tym Zespołu Szkół Mechanicznych – pionierów ewaluacji do reprezentowania swoich powiatów i województw w procesie wdrażania nowego nadzoru pedagogicznego, przedstawił efekty projektu i podkreślił znaczenie ewaluacji w wyznaczaniu kierunków rozwoju szkoły.

Raport z ewaluacji zawiera informacje o jakości pracy szkoły wraz z określonym poziomem spełniania wymagań ustalonych przez państwo, zapisanych w przepisach prawa. Jest on rezultatem ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w szkole w dniach od 6 do 16 listopada 2009 roku przez wizytatorów ds. ewaluacji. Badaniem w formie ankiety i wywiadu grupowego objęto 162 uczniów, 71 rodziców i 38 nauczycieli. Przeprowadzono wywiad indywidualny z dyrektorem szkoły, wywiad grupowy z pracownikami niepedagogicznymi, wywiad grupowy z lokalnymi partnerami szkoły i przedstawicielami organu prowadzącego na czele z Panem Zygmuntem Worsą – Starostą Świdnickim i Panem Stanisławem Szelewą – Dyrektorem Wydziału Oświaty i Wychowania, a także obserwacje lekcji i placówki oraz analizę dokumentacji. Sporządzony na podstawie danych raport obejmuje podstawowe obszary pracy szkoły: efekty działalności dydaktycznej i wychowawczej, procesy zachodzące w szkole, funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym i zarządzanie placówką. Zostanie on udostępniony do publicznej wiadomości na stronach internetowych projektu i szkoły. Będą więc mogli zapoznać się z nim wszyscy zainteresowani - rodzice, uczniowie i społeczność lokalna.

 

                                                                                                                                 K. Anklewicz 

 

 

 

 

 

 

16-02-2010

 

 

 

 TYDZIEŃ KOPERNIKOWSKI

Od 15 do 19 lutego w naszej szkole odbywa się TYDZIEŃ KOPERNIKOWSKI. Odbywa się on na cześć 537 urodzin patrona nasze szkoły Mikołaja Kopernika, które będziemy obchodzić 19 lutego. W ramach tego tygodnia uczniowie słuchają audycji radiowych związanych z działalnością i życiem wielkiego matematyka, astronoma, inżyniera, lekarza - słowem wybitnego uczonego.
Odbywać się będą także klasowe konkursy wiedzy o patronie, konkursy na najładniejszy plakat i najciekawszą prezentację multimedialną. Finałowy konkurs odbędzie się 18 marca w ramach VII Festiwalu Nauki.
Klasy pierwsze obejrzały wystawę o Mikołaju Koperniku zorganizowaną przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

 

 

 

 

 

 

14-02-2010

 

 

Od Twojego Walentego

Wystarczy kilka słów by znów pojawił się uśmiech na twarzy
Wystarczy jeden gest by poczuć się dostrzeżonym...
Wystarczy tak niewiele.....

 

BIEDRONCE

 

Odwróciłaś swe spojrzenie...
Już nie patrzysz na mnie miła.
Ból zadałaś i cierpienie,
Zimna dla mnie się zrobiłaś.

Blady w księżycowej pełni
- Twe straciłem zaufanie.
Czy pragnienia moje spełnisz?
Czy nam coś na drodze stanie?

Wybacz sercu, które próżne,
Wybacz ciału, które grzeszy.
W życiu drogi są przeróżne,
Nie potrzeba nam się spieszyć.

Słowom szczerym - ufam Tobie.
Wiem, że Ty mnie nie okłamiesz.
Jednak nie wiem, co dziś zrobię,
Kiedy serce moje złamiesz.

Nie wyrzucaj mnie przez okno,
Nie zostawiaj mnie za drzwiami.
Oczy moje łzami mokną,
Gdy przeszkody między nami.

Jeszcze Ci nie dałem chwili,
Co mym darem dla miłości.
Dusza wciąż z tęsknotą kwili,
Wszak tak wiele w niej słabości.
 

 

               Święto obchodzone 14 lutego, wywodzące się z kultury anglosaskiej. W Polsce zaczęto je obchodzić w latach 90-tych XX wieku.
        Patronem Walentynek jest św. Walenty. Jest to postać historyczna z III wieku. Był to biskup, który dawał potajemne śluby mimo zakazowi wydanemu przez cesarza rzymskiego Claudiusza II, który twierdził, że żonaci mężczyźni rzadziej wstępowali do armii. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Według legendy - jego ukochana pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz dowiedział się o ich miłości kazał stracić Walentego. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Dzień wcześniej Walenty napisał list do swojej ukochanej podpisując go: "Od Twojego Walentego". W 496 roku papież Gelasius ustanowił św. Walentego patronem zakochanych.
        Obecnie podczas Walentynek zakochani wysyłają do siebie kartki oraz obdarowują się prezentami oraz spędzają czas w romantycznej atmosferze.

 

 

zen

 

 


29-01-2010

godzina 20:00

ß

 

 

Niech żyje BAL!

Niestety  Studniówka już się odbyła.

W pięknej sali restauracji Maria w Wałbrzychu o godzinie 20 rozpoczęła się Bal studniówkowy. Zabawa była przednia. Był tradycyjny polonez. Oczywiście były też programy artystyczne i zdjęcia. Wszyscy bawili się naprawdę dobrze i żałowali, że wszystko musiało  skończyć się
już o 4-tej.

A Ci co niebyli niech żałują!

 

zen

 

 

 

27-o1-2010

I etap konkursu ALEKSANDER  rozstrzygnięty

Miło nam poinformować, że został rozstrzygany szkolny etap Powiatowego Konkursu Wiedzy Informatycznej ALKSANDER.

Konkurs jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej klas trzecich. Do I etapu zgłosiło się 83 uczniów z 6 szkół gimnazjalnych powiatu świdnickiego.

Do etapu finałowego Komisja Konkursowa postanowiła zakwalifikować 21 uczniów, a mianowicie:  Maruszewskiego Wojciecha, Słodkowskiego Gabriela, Konickiego Mateusza Kaptur Hannę, Schabowicza Łukasza, Sobola Michała, Wąż Michała, Poznańskiego Jacka, Eszwowicza Macieja, Tyburcy Krzysztofa, Szarapow Sebastiana, Daras Damiana, Dębickiego Kacpra, Miś Magdę, Kratę Wiwianę, Zajdel Karolinę, Musiałka Macieja, Stadnika Piotra, Czapkowskiego Szymona, Zabłockiego Bogumiła i Szymanowskiego Karola.

Wszystkim przyszłym finalistom serdecznie gratulujemy!

 

 

zen

 

 

 


19-01-2010

 

 

 

 

 

 

 

 

  Maturzyści zatańczyli poloneza na ŚWIDNICKIM RYNKU

 

 W samo południe na Świdnickim Rynku setki maturzystów szkół ponadgimnazjalnych z całego powiatu   w gronie znajomych i mieszkańców Świdnicy zatańczyli ten wyjątkowy taniec by zapewnić sobie szczęście na studniówce i maturze. Był to już 6 Polonez Maturzystów, którego organizatorem jest nasza szkoła.

 

 

 

 

 

zen

 

 

  


22-12-2009

WIGILIJNA PASTORAŁKA

Czas świąt to pora radosnych przeżyć, choinka świecąca srebrzystym blaskiem, wigilijny stół, radosne rozbrzmiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem.
 

Wtorek był ostatnim dniem nauki przed Świętami Bożego Narodzenia. W szkole panował bardzo świąteczny klimat, uczniowie zasiedli do wspólnych klasowych  Wigilii, dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy.
Ta atmosfera Świąt panowała również podczas Szkolnych Wigilijnych Pastorałek, w których uczestniczyli uczniowie, nauczycieli, pracowników administracji, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Kolendy i pastorałki, poświęcenie opłatka i dzielenie się nim, składanie sobie na wzajem życzeń wprowadziły wszystkich w miły, serdeczny i rodzinny świąteczny nastrój
.

 

Śpij Jezu śpij 

 

 

zen

 

 

 

 

 


17-12-2009

Wesołych Świąt

 

I już wigilia

Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a tuż za nimi skrada się Nowy Rok. Każdego roku właśnie o tej porze, gdy nadchodzi moment składania życzeń, w czasie najbardziej rodzinnych świąt, miliony osób dzwoni do swoich bliskich i znajomych lub wysyła do nich kartki lub smsy świąteczne, z mniej lub bardziej ciekawymi wierszykami i życzeniami. Życzenia Bożonarodzeniowe, które wysyłamy, to chęć przekazania swoim bliskim ciepła i miłości, która w okresie Bożonarodzeniowym jest obecna w naszych sercach. W ten sposób dzielimy się wzajemnie szczęściem i nadziejami na nadchodzące Święta oraz Nowy Rok.

Nie czekaj na ostatni moment wyślij swoim najbliższym życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Z tej okazji chcę również złożyć Wam wszystkim piękne życzenia:

Serdecznych spotkań rodzinnych, przyjaznych twarzy,
dużo radości, serdecznych objęć,
pocałunków, szczęśliwych wspomnień…

Niech choinka pachnie lasem,
niech zwierzaki mówią basem,
niech w Waszych domach radość gości.

Niech Wam wiedzie się obficie.
Niech nie braknie Wam niczego,
Jeszcze raz Wam życzę...
Najlepszego.
 

Magia świąt

 

 

Wieczerza wigilijna (w Polsce) rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda. Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. W tym dniu wspomina się wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o najbliższych zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie. W czasie Wigilii najważniejszy jest opłatek i zawsze pierwszy. Dopiero, gdy podzielimy się opłatkiem, możemy skosztować czerwonego barszczu z uszkami, czarnego maku, brązowych orzechów i wszelakich ryb.

 

 

zen

 

 

 

 

 


13-12-2009

 

 

 

 Wojna polsko-jaruzelska

13 Grudnia obchodzimy rocznicę wprowadzenia
stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny to była historyczna konieczność i mniejsze zło - słyszeliśmy przez lata.
Przez lata taką linię obrony wmawiali nam autorzy tego zamachu na wyzwalający się z pęt naród. Wielu uwierzyło. W świetle ostatnich dokumentów widać, że to było największe zło, jakie na nas mogło spaść. Zło i zdrada Polski. Drugi cios miał nastąpić po 1989 roku,
bo komuniści wcale nie chcieli oddać władzy.

Lech Wałęsa

 

 

 


 

3-12-2009

 

 

 

Stypendium Premiera dla prymusa

 

W środę 2 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jeleniej Górze uczniom dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych regionu jeleniogórskiego i wałbrzyskiego zostały wręczone stypendia Prezesa Rady Ministrów.

Z rąk Wicewojewody Dolnośląskiego Zdzisława Średniawskiego i Dolnośląskiego Wicekuratora Oświaty Danuty Leśniewskiej stypendium otrzymał wasz kolega
Łukasz Richter uczeń 4 TI. 

G R A T U L A C J E    -   Łukasz  taaaaaak  trzymaj!!!!!!

 


11-11-2009

91
rocznica odzyskania niepodległości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Niepodległości Polski

Kto ty jesteś?
- Polak mały.

Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
 
Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
 
Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

Czym znaczona?
- Krwią i blizną.

Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

A w co wierzysz?
– W Boga wierzę

 

Abyśmy zawsze pamiętali, kim jesteśmy i czym jest dla nas Polska. Bądźmy dumni z naszego kraju. Bądźmy prawdziwymi Polakami kochającymi swoją ojczyznę.

 

 

 

Polska odzyskała niepodległość 91 lat temu. Zanim nadeszły te przełomowe dni w listopadzie 1918 roku, które zadecydowały o odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, musiało nastąpić wiele korzystnych dla sprawy polskiej zmian w sytuacji międzynarodowej. W lutym 1917 roku obalony został carat w Rosji, a jeszcze wcześniej, bo w styczniu tegoż roku prezydent Stanów Zjednoczonych Wilson, wypowiedział się za utworzeniem niepodległej Polski. W czerwcu 1918 roku prawo Polski do niepodległości uznały państwa Europy Zachodniej. Klęski Niemców na froncie zachodnim w 1918 roku poprzedziły wybuch rewolucji w Austro-Węgrzech i Niemczech. Doprowadziło to do niezwykle korzystnej dla Polski sytuacji, której nikt wcześniej nie mógł przewidzieć. Oto, bowiem najpierw Niemcy i Austro-Węgry pobiły Rosję, a z kolei same zostały pobite przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Wysiłki samych Polaków i polskich formacji zbrojnych, Legionów komendanta Józefa Piłsudskiego, „bajończyków”, Legionu Puławskiego oraz „błękitnej armii” generała Józefa Hallera, doprowadziły do tego, że sprawa niepodległości Polski znalazła szerokie uznanie i poparcie wśród narodów europejskich.

     Od końca października 1918 roku powstawały na ziemiach polskich zalążki władzy państwowej. W Warszawie rządziła utworzona przez państwa centralne Rada Regencyjna, w Krakowie działała Polska Komisja Likwidacyjna, w Cieszynie Rada Narodowa, a w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Polacy we wszystkich zaborach przejmowali samorzutnie władzę z rąk zaborców.

      10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy uwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, komendant Legionów Polskich, Józef Piłsudski. Następnego dnia, 11 listopada 1918 roku, na żądanie przedstawicieli wszystkich partii politycznych, w ręce Józefa Piłsudskiego złożono naczelne dowództwo nad tworzącą się armią polską oraz zwrócono się do niego o z prośbą o utworzenie rządu narodowego. Wieczorem polskie wojsko zajęło Zamek Królewski i wywiesiło biało-czerwony sztandar. Powstałe nieco wcześniej ośrodki władzy podporządkowały się Piłsudskiemu. Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy własne państwo. Należało jeszcze je obronić i wywalczyć jego granice, ale i temu zadaniu Polacy podołali.

     Niepodległość była najwyższym dobrem dla większości narodu ze wszystkich zaborów i warstw społecznych. Wiązano z nią nadzieję na lepszą przyszłość. Na postawy patriotyczne wpływ miały czyny i legendy powstańcze, literatura, sztuka i działalność oświatowa. Bolesnym doświadczeniem, mającym wpływ na jedność narodu, była wojna, w której Polacy  w mundurach trzech zaborców musieli walczyć przeciw sobie. Przeważali jednak ci, którzy w walce o niepodległą Ojczyznę „na stos rzucili swój życia los”.

Niepodległość państwa polskiego stała się faktem !

 

 

 

 

W dniu 10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie - chłopcy i dziewczęta przygotowali montaż słowno muzyczny, obrazujący wydarzenia z tamtego tak bardzo dramatycznego i bohaterskiego okresu naszej ojczyzny. W apelu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.

Taki rodzaj apelu był dla uczniów żywą lekcją historii, dzięki której mogli poznać przeszłość swojego Narodu, zrozumieć, dlaczego to święto, obchodzone 11 listopada, odgrywa tak ważną rolę w naszym kraju i uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest „Wolność” i możliwość życia w wolnym i niepodległym państwie

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z tej uroczystości.

 

 

 

zen

 

 

 

 

 

30-10-2009

 

 1 Listopad  -  czas pamięci
 

Dzisiaj cmentarze zniczami rozświecą

Pyłki chryzantem wypełnią powietrze

Splecione ze świec dymem, ku niebu polecą

Kołysząc się lekko na wietrze.
 

Nad grobem bliskich nam osób

Odżyją wspomnienia, obraz ich życia powróci

Obraz...którego zapomnieć nie sposób

Obraz...który nas cieszył...a dzisiaj smuci...

 

Już za kilka dni 1-szy Listopad.

Pójdziemy odwiedzić groby najbliższych, znajomych, spoglądać będziemy ile nowych mogił powstało, z zastanowieniem popatrzymy na opuszczone i zaniedbane mogiły...
Zapalmy na nich świeczkę, ku pamięci człowieka, ku wierze, że wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

 

zenD

 

 

 

19-10-2009

 

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

W dniu 19 października 2009 roku biblioteka szkolna obchodziła swoje święto - Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, którego hasło przewodnie brzmiało: "Biblioteka szkolna - pełen obraz". Informacje o uroczystości można było znaleźć w holu głównym, gablotach oraz wysłuchać za pośrednictwem radiowęzła. Odwiedzający mogli obejrzeć starannie przygotowane wystawy tematyczne, a przyjemna świąteczna atmosfera, ułatwiała życzliwe kontakty, pomogła stworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego.

 

 

zenD

 

 

 

 

 


13-10-2009

 


DZIEŃ
NAUCZYCIELA

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRZEKAZANIE SZTANDARU

Dzień Edukacji Narodowej w Mechaniku

 

               W dniu dzisiejszym  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. O godz. 12.30 w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej rozpoczął się uroczysty apel. Obecni byli: emerytowani nauczycieli, obecni nauczyciele, pracownicy administracji, przedstawiciele Rady Rodziców  oraz niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczniowie wręczyli wszystkim zaproszonym gościom róże, a Pan Dyrektor nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody za dotychczasową pracę.

Wielkie owacje zgromadzonych gości  i uczniów wzbudził fantastyczny występ szkolnego zespołu muzycznego.
 

Z okazji Dnia Nauczyciela
wszystkim nauczycielom życzymy
dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy.

By czasu starczyło na wszystko, aby w sukcesy obrodziło, a to co dobre na lepsze się zmieniło...

oraz...
 piosenka dla wszystkich Pań N...

 

 

W tym dniu odbyło się również uroczyste przekazanie sztandaru młodszemu rocznikowi uczniów naszej szkoły.

 

 

zenD

 

 

 

 

 
 

11-10-2009

 

 
 

IX Dzień Papieski

Tegoroczny Dzień Papieski przypada 11 października.
Jego hasłem jest „Jan Paweł II - Papież Wolności”.
 

Całym sobą płacisz za wolność - więc to wolnością nazywaj, że możesz,
płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać.
Jan Paweł II

 

Po raz pierwszy w haśle Dnia Papieskiego zostało użyte słowo papież. Połączenie Następcy Świętego Piotra ze słowem wolność wyraża przekonanie, że Jan Paweł II przypisywał promowaniu wolności miejsce fundamentalne, zyskując sobie tym samym prawo do miana: Papież Wolności!
 

… Losy Karola Wojtyły i późniejsze nauczanie Jana Pawła II dowodzą że wolność potrzebna jest człowiekowi, wcale nie mniej niż chleb, miłość czy pokój. Brak wolności to szczególnie dojmujące doświadczenie. Prowadzi do osłabienia siły ducha, załamania a nawet degradacji ludzkiej godności. Człowiek jest, zdaniem Papieża, stworzony do wolności. Jest ona Jego domem, przestrzenią życia i ziemią obiecaną…

Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że polem właściwym do pracy nad wolnością jest ludzkie sumienie - sanktuarium człowieka. W nim właśnie dokonują się kluczowe wybory. Sumienie nieustannie wzywa do wierności Bożym prawom i Ewangelii, które nie ograniczają jego wolności, jak dziś często się sądzi, lecz są jej absolutnym gwarantem.

 

Po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny, dzięki wiekopomnemu "...niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi .."
- Polska odzyskała upragnioną wolność.

 

 

 

zenD

 

 

 


08-10-2009

 

 

Pasja jest to coś...
 

Pasja jest to coś, co się uprawia. Angażuje w to całe serce, wszystkie myśli, dużo czasu. Kocha się to i dopieszcza. Chce się w tym zatracić, temu poświęcić, podzielić z innymi...
Pasją mogą być podróże, wędrówki po górach, pomoc bezdomnym zwierzętom czy kolekcjonowanie solniczek z różnych zakątków świata..

 

Na zaproszenie uczniów i nauczycieli odwiedził nasza szkołę Grzegorz Lorek - podróżnik, przyrodnik i leszczyński nauczyciel, który zdecydował się podzielić wrażeniami i wspomnieniami po pobycie na Grenlandii i z wyprawy rowerowej do Bośni.

Ponad stu uczniów i nauczycieli postanowiło poznać tą odległą i zimną krainę. Opowieści Pana Grzegorza potwierdził wyobrażenie większości słuchaczy o Grenlandii, jako krainie surowej, zimnej i groźnej. Przekonał jednak, że jest to również region niezwykle ciekawy, piękny i intrygujący. Dzięki bogatemu zbiorowi przeźroczy można było samemu przekonać się, jak naprawdę „w tak pięknych okolicznościach przyrody” wygląda kraina kontrastu, gdzie w kilka minut możesz przenieść się z miejskiego szumu w miejsce, gdzie czas stoi w miejscu Opowieść o Bośni i Grenlandii zawierała również opis jej fauny i flory, zwyczajów ludzi tam mieszkających i przygód, na jakie natrafił podróżnik.

Być może w słuchaczach tych frapujących opowieści udało się Panu Grzegorzowi zaszczepić pragnienie by zrealizować jakieś ukryte marzenia.

 

 

zenD

 

 

 

 


07-10-2009

 

 
OTRZĘSINY

Tego pięknego, słonecznego dnia, uczniowie klasy III niespodziewanie przygotowali chrzest szkolny dla uczniów klasy I, czyli otrzęsiny. Przed czujnym okiem komisji, uczniowie klasy pierwszej, aby godnie nosić miano uczniów ZSM  im. Mikołaja Kopernika, musieli uczestniczyć w  kilku konkurencji. Zabawa była przednia.
Po przejściu wszystkich prób, Komisja wręczyła przedstawicielom klas dyplomy
i słodkie upominki. Na zakończenie po złożeniu przysięgi ponad stu sześćdziesięciu  pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów. Tradycji stało się zadość.

 

 

zenD

 

 

 

 

20-09-2009

 

 

 

Jesień idzie nie ma na to rady

 

Stąpa z gracją niczym motyl
w tańcu
tam pacnie puchem
tam złotym pyłem sypnie
menuetem zakręci
wprowadzając
w szelest
liści naturę
i ciepłym powiewem
na pożegnanie nam chuchnie
wirującego lata
pozostawiając wspomnienie ...


 

zenD

 

 

 

 

 17-09-2009

POMNIK POMORDOWANYCH NA WSCHODZIE
POMNIK POMORDOWANYCH
NA WSCHODZIE

 

KATYŃ
KATYŃ

 

MIEDNOJE
MIEDNOJE

 

CHARKÓW
CHARKÓW

 

Prawda historyczna jest tylko jedna !!!

 

 

70 lat temu o świcie w dniu 17 września, kiedy oddziały Wojska Polskiego stawiały jeszcze opór armiom niemieckim, Polska została zaatakowana przez Związek Sowiecki, związany tajnym sojuszem z III Rzeszą. W tych warunkach najwyższe władze Rzeczypospolitej i Naczelny Wódz w nocy z 17 na 18 września opuścili terytorium państwa, przechodząc na teren Rumunii.

W dniu agresji sowieckiej w rękach polskich znajdowała się niemal połowa terytorium Rzeczypospolitej. Broniła się Warszawa i Twierdza Modlin. Trwała bitwa nad Bzurą i obrona wybrzeża morskiego. Toczyły się krwawe boje na Lubelszczyźnie, bronił się Lwów.

Siły sowieckie liczyły ponad 450 tysięcy żołnierzy. Liczba ta z każdym dniem wzrastała, dochodząc pod koniec września do około półtora miliona. W szeregach Wojska Polskiego znajdowało się jeszcze około 600 tys. żołnierzy, z czego związanych walką z Niemcami było około 250 tys. Na wschodnich obszarach Polski w różnego rodzaju jednostkach było ponad 200 tys. żołnierzy. Granica wschodnia dozorowana była przez niespełna 20 tys. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza.

Wojsko Polskie nie było w stanie skutecznie przeciwstawić się nowemu agresorowi, zwłaszcza, że ataku z tej strony nie przewidywano. Jednakże pomimo całkowitego zaskoczenia i przewagi wschodniego agresora wiele jednostek KOP-u stawiło opór. Długo utrzymywały swoje pozycje pułki KOP-u „Wilejka”, „Podole” i „Sarny”. Granicy Broniły bataliony: „Ludwikowo”, „Sienkiewicze”, „Dawidgródek”. Do historii przeszły obrona Wilna oraz walki polskiej kawalerii pod Skidlem i Kodziowcami. Bohaterski opór stawiła grupa KOP-u gen. Wilhelma Orlik-Rückemana, która pod Szackiem i Wytycznem zadała najeźdźcy ciężkie straty. Szczególnie zacięty charakter miała dwudniowa obrona Grodna. W oporze stawianym do końca września Armii Czerwonej uczestniczyło w zwartych jednostkach co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy polskich. Największą zwartą jednostką była Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, licząca ponad 20 tys. żołnierzy broniła się najpierw przed Armią Czerwoną, a następnie walczyła z Niemcami. Atak na Polskę od wschodu poważnie osłabił jej możliwości obronne i skrócił w konsekwencji opór.

W dniu 28 września Niemcy i Sowieci podpisali układ „O granicach i przyjaźni” modyfikujący pakt Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z nowymi postanowieniami, granica niemiecko-sowiecka przebiegała na linii Narwi, Bugu i Sanu. Pod okupacją sowiecką znalazło się ok. 201 tys. km2,
w tym co najmniej 5 mln Polaków. Jeden z dodatkowych tajnych protokołów przewidywał współpracę obu państw w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.

 

 

zenD

 

 

 

09-11.09.2009


TRASA TRZYDNIOWA

 


TRASA JEDNODNIOWA

 

 

RAJD MECHANIKA

Wrzesień to miesiąc wycieczek, rajdów i innych wyjazdów.  Tradycyjnie jak co roku w dniach od 9 do 11 września szkoła opustoszała by uczestniczyć
w
Rajdzie MECHANIKA - SZCZELINIEC 2009

 

Błędne Skały - Skalne Grzyby - Szczeliniec Wielki to trasy trzydniowego rajdu uczniów starszych klas MECHANIKA.

Uczestnicy trasy jednodniowej czyli uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie
spotkać
się ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami na Szczelińcu Wielkim
i razem zejść do Karłowa

małe co nieco o Szczelińcu Wielkim

 

zenD

 

 

 

01.09.2009

I TY też możesz rozpocząć naukę w naszej szkole...

Z A P R A S Z A M Y !!!

  

 SKOŃCZYŁY SIĘ WAKACJE

                       Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

 

DO KOŃCA ROKU SZKOLNEGO POZOSTAŁO WAM  T Y L K O 295    DNI

 

zenD

 

 

  

01.09.2009

 

 

 

 ZACZĘŁO SIĘ W POLSCE

70 ROCZNICA WYBUCHU iI WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 1939 roku o godzinie 4.45 wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, a 17 września wschodnie granice Polski przekroczyły oddziały Armii Czerwonej.


WOJSKO NIEMIECKIE WYŁAMUJE SZLABAN GRANICZNY - WOJNA  SOJUSZNICY

mini lekcja historii > przeczytaj

 

zenD